< wróć remifemin_2

Zmiany to część życia. Te małe są zazwyczaj niezauważane, natomiast większe wymagają oswojenia, gdyż mogą budzić lęk. Zmiany w organizmie i gospodarce hormonalnej, które towarzyszą przekwitaniu wpływają na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Z upływem kilku lat organizm zaczyna „akceptować” spadek ilości hormonów płciowych. Nie musisz jednak biernie czekać, aż na nowo zaczniesz czuć się dobrze sama ze sobą.

Źródło dolegliwości

Po 40 roku życia jajniki stopniowo zmniejszają produkcję hormonów płciowych (progesteronu i estrogenów) warunkujących możliwość rozmnażania. W konsekwencji tych zmian coraz rzadziej występują cykle owulacyjne aż do zupełnego ich zaniknięcia.

Spadek ilości hormonów płciowych prowadzi równocześnie do tego, że w przysadce mózgowej wyraźnie zwiększa się wydzielanie hormonów, które mają za zadanie stymulować jajniki do produkowania hormonów płciowych na dotychczasowym poziomie. Wynikający z tego brak równowagi hormonalnej (niedobór hormonów płciowych i zwiększona ilość hormonów przysadkowych stymulujących produkcję estrogenu i progesteronu – FSH i LH) powoduje  typowe dla okresu przekwitania dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu i zmienność nastrojów.

Poradzisz sobie!

Pojawiające się w okresie menopauzy uczucie osłabienia, napięcia i niepokoju są spowodowane wahaniami hormonów – nie musisz jednak poddawać się obniżonemu nastrojowi. Istnieje wiele sposobów na to, by poczuć się dobrze w nowej sytuacji. Podstawą jest to, by poznać i zaakceptować siebie w nowym etapie życia.

Kobieta pewna siebie

Po czterdziestce zdążyłaś już dobrze poznać samą siebie. Znasz swoje mocne strony i wiesz, co dla Ciebie najlepsze. To moment, kiedy masz czas na samorealizację i dbanie o siebie. Możesz poświęcić więcej uwagi samej sobie, umiesz też powiedzieć „nie”, gdy coś nie jest zgodne z Twoimi zasadami. Umiesz cieszyć się własnymi osiągnięciami i doceniać sukcesy swoje i swoich najbliższych. Znacznie lepiej radzisz sobie też z porażkami i wiesz, że każdy ma prawo popełniać błędy, a niepowodzenie to nie koniec świata. Zbudowałaś poczucie bezpieczeństwa w relacjach z najbliższymi. Te wszystkie cechy sprawiają, że Nowa Ty jest osobą, którą powinnaś na nowo poznać i docenić, by w pełni korzystać z życia.

< wróć

Ekspert radzi

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku, menopauzy i jej uciążliwych objawów.

Żyj pełnią życia

Poznaj nową siebie i poczuj się dobrze w swoim ciele.

Produkt

Odczuwasz dolegliwości związane z menopauzą?

Sprawdź, jak sobie pomóc.