WYRÓB MEDYCZNY

Co powinno się wiedzieć o „suchości pochwy”

Objawy towarzyszące suchości pochwy mogą wpływać na pogorszenie jakości życia kobiet dotkniętych tymi dolegliwościami. Uczuciu suchości często towarzyszą inne objawy powodujące dyskomfort takie jak: swędzenie, pieczenie, ból w pochwie, przedsionku pochwy i w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. W wielu przypadkach objawy te powodują ból podczas stosunku płciowego.

Szczególnie narażone są kobiety w okresie menopauzy (mogącej pojawić się w wieku około 40 lat) i w kolejnych latach. W pochwie wytwarzana jest mniejsza ilość wydzieliny, a błona śluzowa staje się cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Choć jest to proces naturalny, może powodować znaczny dyskomfort. Objawy suchości pochwy mogą także występować w wyniku niedoboru hormonów i zmian hormonalnych czy braku równowagi hormonalnej spowodowanej operacjami macicy czy jajników, ciążą, karmieniem piersią, przyjmowaniem tabletek hormonalnych. Ponadto niektóre choroby metaboliczne (np. cukrzyca), pewne leki, radioterapia w chorobach nowotworowych, a nawet stres mogą przyczyniać się do pojawienia się objawów suchości pochwy.

Produkt

Remifemin® krem nawilżający (wyrób medyczny) jest przyjemnie gładkim kremem opracowanym do stosowania w objawach suchości pochwy. Nie zawiera hormonów (estrogenów) i dlatego może być stosowany razem z terapią hormonalną albo naprzemiennie z kremami dopochwowymi lub czopkami dopochwowymi zawierającymi hormony (estrogeny). Krem nawilżający Remifemin® pozytywnie wpływa na florę bakteryjną pochwy: dzięki dodatkowi kwasu mlekowego wartość pH kremu wynosi 4,2 – 4,5, co pomaga w utrzymaniu naturalnego poziomu pH w pochwie. Dwa efekty kremu nawilżającego Remifemin® przyczyniające się do łagodzenia objawów związanych z suchością pochwy to:

  • wysoka zawartość wody w kremie nawilża okolice pochwy i otaczające ją okolice intymne
  • kojące lipidy (tłuszcze) utrzymują skórę elastyczną.
Krem nawilżający Remifemin® szybko łagodzi i przywraca równowagę podrażnionej skórze. Regularne stosowanie kremu nawilżającego Remifemin® pomaga zapobiegać podrażnieniom pochwy i zewnętrznych okolic płciowych oraz sprzyja optymalnemu zdrowiu pochwy. Krem może być stosowany w przypadku suchości pochwy przed stosunkiem płciowym.


Wskazania do stosowania

W przypadku dolegliwości spowodowanych suchością pochwy i zewnętrznych okolic intymnych (uczucie suchości, pieczenia, bólu podczas kontaktów płciowych, swędzenie), które np. mogą pojawiać się w okresie menopauzy. Krem nawilżający Remifemin® ułatwia stosunki płciowe, fizycznie wspomagając proces gojenia drobnych urazów, które czasami wiążą się ze ścieńczeniem błony śluzowej pochwy, co czyni ją bardziej podatną na urazy.

Składniki

Woda, oktylododekanol, alkohol cetearylowy, polisorbat 60, woda oczarowa (hamamelis virginiana water), palmitynian cetylu, stearynian sorbitanu, mleczan sodu, alkohol benzylowy, kwas mlekowy Remifemin® krem nawilżający nie zawiera barwników ani substancji zapachowych.

Woda oczarowa

Krem nawilżający Remifemin® zawiera wodę oczarową otrzymaną w procesie destylacji parowej świeżo ściętych gałęzi i liści oczaru wirginijskiego (Hamamelis virginiana L.). Roślina ta jest stosowana w medycynie na terenie Ameryki od wieków. Współcześnie preparaty z oczaru wykorzystywane są w kosmetykach, produktach leczniczych i wyrobach medycznych.

Zastosowanie kremu nawilżającego Remifemin®

Krem nawilżający Remifemin® jest przeznaczony do stosowania w pochwie i na skórę w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. Może być używany z aplikatorem lub bez aplikatora. Należy zwracać uwagę na właściwą higienę okolic intymnych i czystość rąk. W przypadku objawów w okolicach przedsionka pochwy i zewnętrznych narządów płciowych, używać czystego palca do nakładania i rozprowadzenia kremu; pasek kremu długości ok. 0,5 cm jest wystarczający. Aby ułatwić wprowadzenie aplikatora, można niewielką ilość kremu rozprowadzić w okolicach wejścia do pochwy.

Krem nawilżający Remifemin® może być wprowadzany do pochwy przy użyciu dołączonego aplikatora. W tym celu należy napełnić aplikator do połowy (ok. 2,5 g kremu), patrz także „instrukcja użycia”. Krem powinien być stosowany raz dziennie, najlepiej wieczorem przed snem (jeśli trzeba, można zastosować wkładkę higieniczną). Po złagodzeniu objawów, krem może być stosowany rzadziej. Należy zrobić 2-dniową przerwę po 30 dniach codziennego stosowania. Kremu można używać też bezpośrednio przed stosunkiem. Nie jest konieczna przerwa w stosowaniu podczas menstruacji. W okresie ciąży krem nawilżający Remifemin® można stosować bez użycia aplikatora (patrz „instrukcje dotyczące stosowania w czasie ciąży”).

Sposób stosowania z użyciem aplikatora

  • Poluzować tłok tak, aby można go było przesuwać wewnątrz cylindra aplikatora
  • Trzymając tubę otworem skierowanym ku górze, nałożyć aplikator na otwór tuby
  • Delikatnie i równomiernie ściskając tubę, napełnić cylinder aplikatora kremem do połowy (ok. 2,5 g kremu)
  • Zdjąć aplikator z tuby
  • Można wprowadzić aplikator do pochwy w pozycji leżącej (leżąc na plecach) lub stojąc (jak przy wkładaniu tamponu). Ostrożnie wprowadzić aplikator do pochwy jak najgłębiej, nacisnąć tłok, aby opróżnić aplikator (patrz ilustracja)
  • Po użyciu oczyścić aplikator w następujący sposób: mocno docisnąć kuliste zakończenie tłoka do twardej powierzchni. To spowoduje oddzielenie tłoka od cylindra aplikatora. Umyć oddzielnie tłok i cylinder aplikatora ciepłą wodą
remifemin Wprowadzanie aplikatora do pochwy

Instrukcje dotyczące stosowania w okresie ciąży

Brak jest doświadczenia ze stosowaniem kremu nawilżającego Remifemin® w okresie ciąży i karmienia piersią.
W przypadku stosowania kremu nawilżającego Remifemin® w okresie ciąży, nie należy, ze względów bezpieczeństwa, używać aplikatora do wprowadzenia kremu do pochwy. Zamiast tego pasek kremu długości około 2 cm można wprowadzić do pochwy używając czystego palca.

Tabletki

Odczuwasz dolegliwości związane z menopauzą?

Sprawdź, jak sobie pomóc.

Żyj pełnią życia

Poznaj nową siebie i poczuj się dobrze w swoim ciele.