Naturalny składnik
Remifemin zawiera ekstrakt z kłącza pluskwicy groniastej (Cimicifuga racemosa). Ten kluczowy składnik, pomaga w łagodzeniu uciążliwych objawów menopauzy. Brak częstych wybudzeń. Lepszy sen, rzadziej przerywany uderzeniami gorąca i nocnymi potami. Remifemin nie zawiera hormonów oraz nie zawiera glutenu, dzięki czemu może być stosowany przez większość osób, które pragną naturalnego wsparcia w okresie menopauzy. Dzięki tym właściwościom, Remifemin stał się jednym z najczęściej polecanych leków dla kobiet w okresie menopauzy na całym świecie.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Łagodzenie objawów
Remifemin skutecznie łagodzi różnorodne objawy menopauzy:
Potwierdzona skuteczność
W badaniach z udziałem setek kobiet wykazano, że lek Remifemin znacząco poprawił ich komfort życia, łagodząc objawy menopauzy bez działań niepożądanych. Dzięki naturalnym składnikom, Remifemin jest bezpieczny dla Twojego organizmu. 8,9,10
Odpowiedzi na Twoje pytania
Ogólne pytania dotyczące menopauzy
Objawy menopauzy
Leczenie objawów menopauzy
Pytania dotyczące Remifemin®
Kiedy jestem w okresie menopauzy?
Przejście do menopauzy nie jest procesem nagłym, który można ustalić w konkretnym terminie. Zmiany zaczynają się powoli, początkowo prawie niezauważalnie, wraz ze spadkiem poziomu hormonów. W zależności od wielu czynników (masa ciała, styl życia, dziedziczności itp.) punkt ten waha się pomiędzy 40. a 50. rokiem życia. Pierwszą oznaką początku menopauzy (czyli premenopauzy) są nieprawidłowości w cyklu. Odstępy między miesiączkami mogą być krótsze (mniej niż 25 dni) lub dłuższe (ponad 35 dni). Niektóre kobiety doświadczają również przełomowego krwawienia lub plamienia w okresie przedmenopauzalnym. W okresie przedmenopauzalnym mogą wystąpić zaburzenia nastroju wskazujące na menopauzę. Oprócz uderzeń gorąca i wahań nastroju mogą wystąpić bóle głowy, tkliwość piersi, zwiększone zatrzymywanie wody i zawroty głowy.
Jak długo trwa menopauza?
Czas trwania menopauzy jest kwestią tak samo indywidualną, jak jej początek. W zależności od tego, kiedy pojawią się pierwsze objawy, ich ustąpienie może zająć kilka lat, ale czasami nawet dziesięć do dwunastu lat. Menopauza trwa średnio od pięciu do siedmiu lat.
Czy mogę zajść w ciążę w okresie menopauzy?
Ciąża jest możliwa do ustania miesiączki, po czym jajniki całkowicie przestają działać. Przed menopauzą (patrząc wstecz na 12 miesięcy) ciąża jest nadal możliwa, nawet jeśli krwawienie występuje już bardzo rzadko. Antykoncepcja nie jest już konieczna przed ostatnią miesiączką. Kiedy krwawienia z długimi przerwami stały się już bardzo rzadkie, często trudno jest zdecydować, czy „ostatni okres” był rzeczywiście ostatnim. Jeśli nie masz miesiączki od ponad roku (postmenopauza), ciąża jest mało prawdopodobna.
Jakie objawy mogą wystąpić w okresie menopauzy?
Możliwe objawy różnią się w zależności od kobiety, co oznacza, że u każdej z kobiet rodzaj objawów, a także ich początek, czas trwania i nasilenie mogą być bardzo różne. Uderzenia gorąca i poty, problemy z krążeniem, bóle głowy, przyrost masy ciała i zaburzenia snu mogą również rozpocząć się przed ostatnim krwawieniem, ale czasami ustępują dopiero po latach. Regresja narządów jamy brzusznej staje się zauważalna stopniowo dopiero kilka lat po menopauzie. Jednak tylko u kilku kobiet rozwija się osłabienie pęcherza. Oprócz dolegliwości fizycznych mogą również wystąpić zaburzenia psychiczne i psychosomatyczne. Sprzyjają temu negatywne reakcje emocjonalne i możliwe zmiany w środowisku społecznym. Najczęstszymi objawami są nastroje depresyjne, bezpodstawny smutek, drażliwość, lęki, apatia, niechęć seksualna i zwiększone zmęczenie.
Czy automatycznie przybieram na wadze w okresie menopauzy?
Wiele kobiet skarży się na nieznane wcześniej problemy z wagą w okresie menopauzy. Z jednej strony metabolizm zmienia się wraz z wiekiem, a z drugiej strony, gdy miesiączka ustanie, energia nie jest już potrzebna do utrzymania cyklu. Stała dieta nagle oznacza nadmiar energii, który może być zauważalny w postaci odkładania się tkanki tłuszczowej. Dlatego jako (nowy) konsument energii zaleca się zmianę diety i dużo ruchu.
Dlaczego jedna kobieta cierpi na menopauzę, a inna nie?
Każda kobieta przeżywa menopauzę na swój sposób. Na osobiste postrzeganie objawów menopauzy wpływa także psychika i wewnętrzne nastawienie do starzenia się. Według badań tylko dwie na dziesięć kobiet ma to szczęście, że nie odczuwa żadnych objawów w okresie menopauzy. Wszystkie pozostałe kobiety cierpią na przejściowe lub długotrwałe dolegliwości fizyczne i/lub psychiczne.
Które kobiety częściej cierpią na problemy psychiczne w okresie menopauzy?
Kobiety o dużej pewności siebie mają mniej objawów menopauzy. Tak wynika z badań przeprowadzonych w Instytucie Psychologii Medycznej na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Pracujące kobiety, które trzymają się swojej osobowości i swoich osiągnięć, są w lepszej sytuacji niż „tylko gospodynie domowe”. Cierpienie może się zwiększyć, jeśli dzieci opuszczą w tym czasie dom. Psychologowie nazywają to „problemem pustego gniazda”. Kobiety te często nie chcą lub nie mogą porzucić swoich dzieci i mają trudności z radzeniem sobie z żalem po stracie. Wskazówka : poszukaj nowych zadań (praca, studia itp.) i/lub hobby (sport, malowanie itp.).
Usunięto mi jajnik. Czy przechodzę teraz menopauzę?
NIE. Drugi jajnik przejmuje produkcję hormonów, ponieważ przysadka mózgowa (ośrodek hormonalny) żąda brakujących hormonów z pozostałego jajnika. Teraz produkuje dwa razy więcej hormonów.
Usunięto mi macicę. Czy przechodzę teraz menopauzę?
Rzeczywiście jest tak, że usunięcie macicy (histerektomia) i jajników (wycięcie jajników) może prowadzić do przedwczesnych objawów menopauzy. Nawet jeśli jajniki pozostawi się na miejscu, możliwe jest, że z powodu zakłóceń w dopływie krwi objawy menopauzy mogą wystąpić wcześniej, niż gdyby występowały naturalnie w stanie nieoperacyjnym. Ale zdarzają się też przypadki, w których operacja nie ma wpływu na przebieg menopauzy.
Czy w okresie menopauzy zmniejsza się ochota na seks?
Niezadowolenie seksualne to problem, który nęka dziś wiele kobiet. Nie jest to jednak bezpośredni skutek spadku produkcji hormonów w okresie menopauzy, gdyż ochota na seks nie jest związana z hormonem estrogenem, a raczej z testosteronem. Jeśli ochota na seks spada, często istnieją przyczyny psychologiczne (kobieta czuje się gorsza, nie jest już wystarczająco atrakcyjna i kobieca) lub fizyczne, dlatego coraz bardziej „sucha pochwa” powoduje, że stosunek płciowy jest bolesny. Warto omówić problem z lekarzem lub poprosić o poradę psychologa. W każdym razie wskazane jest porozmawianie z partnerem o odczuwanym dyskomforcie. Jego zrozumienie i wynikające z niego odprężenie jest często początkiem znacznej poprawy sytuacji. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie Pożądanie i miłość w okresie menopauzy.
Czy menopauza może być odpowiedzialna za wypadanie włosów i zarostu na twarzy?
Jeśli wypadają włosy na głowie, pod pachami i łonowe, ale jednocześnie wyrasta u kobiety broda, jest to zazwyczaj spowodowane nadmiarem męskich hormonów. Zmniejszając produkcję estrogenów w okresie menopauzy, męski hormon testosteron może zyskać przewagę, czemu może towarzyszyć rozwój bardziej męskich włosów.
Czy niepożądane oddawanie moczu jest typową cechą menopauzy?
Tak. Nietrzymanie moczu, czyli niemożność dobrowolnego wstrzymania moczu, dotyka w większym lub mniejszym stopniu jedną na trzy do czterech kobiet w okresie menopauzy. Ze względu na zmniejszoną produkcję hormonów narządy moczowe i błona śluzowa ulegają pogorszeniu. Zmniejsza się również siła zwieracza pęcherza, co oznacza, że nie jest on w stanie prawidłowo wstrzymywać moczu podczas kaszlu, kichania, śmiechu lub podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Co mogę zrobić w przypadku wahań nastroju / drażliwości / depresji?
Wiadomo, że te dolegliwości psychiczne są typowym skutkiem ubocznym menopauzy. Sprzyja im brak równowagi w substancjach przekaźnikowych działających na komórki nerwowe mózgu, co jest spowodowane brakiem estrogenu. Zmiany społeczne i rodzinne, wyprowadzka dzieci, konieczność opieki lub śmierć rodziców czy problemy z partnerami są w takich okolicznościach znacznie trudniejsze do przepracowania. Doświadczenie pokazuje, że wahaniom nastroju i depresji można łatwo zaradzić poprzez odpowiednie, aktywne zarządzanie tymi okolicznościami. Ziołowe środki poprawiające nastrój, takie jak dziurawiec zwyczajny (wraz z pluskwicą groniastą w produkcie leczninczym Remifemin ® ) mogą być bardzo przydatne w tym procesie.
Co mogę zrobić z uderzeniami gorąca i poceniem?
Uderzenia gorąca i poty są wynikiem zakłócenia ośrodka regulacji ciepła w mózgu spowodowanego brakiem estrogenu. Leki ziołowe, na przykład z aktywnym składnikiem pluskwicy groniastej, działają tu równoważąco – i nie zawierają hormonów! Ponadto wszystko, co prowadzi do pocenia się nawet bez skutków menopauzy, należy ograniczać, a jeszcze lepiej zapobiegać. Są to przede wszystkim: spożywanie mocnej kawy i nikotyny, a także wszelkiego rodzaju nerwowość i negatywny stres.
Co mogę zrobić z moimi problemami ze snem?
Środki zapobiegające zaburzeniom snu muszą opierać się na przyczynach zaburzeń snu. Sen mogą zakłócać nocne uderzenia gorąca, problemy z krążeniem, bóle głowy, problemy psychiczne, a nawet niesprzyjające warunki w sypialni. Ważne jest, aby znaleźć przyczynę i podjąć ukierunkowane działania przeciwko zaburzeniom snu. Brak snu przez dłuższy czas zwykle pogarsza sytuację i stwarza ryzyko błędnego koła. W każdym razie lekarz jest właściwą osobą do kontaktu, która nie tylko oferuje szereg pomocnych leków – także ziołowych! – ale znane mu są także środki niemedyczne (ćwiczenia relaksacyjne, dieta…).
Czy problemy ze stawami są skutkiem menopauzy?
Ból stawów jest możliwym objawem menopauzy. Dolegliwości te są często interpretowane jako „reumatyzm”, chociaż faktyczną przyczyną jest brak estrogenu. Niedobór hormonu powoduje, że wytwarzana jest zbyt mała ilość mazi stawowej, a staw „wysycha”. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.
Z jakimi objawami powinienem udać się do lekarza?
W zasadzie zawsze należy udać się do lekarza, jeśli pojawią się objawy, które wpływają na samopoczucie i codzienną wydajność. Objawy takie jak kołatanie serca, bardzo silne stany depresyjne czy bóle stawów, a także skrajne wypadanie włosów również powinny zostać wyjaśnione przez lekarza, aby upewnić się, że nie kryje się za nimi żadna inna przyczyna. Niektóre objawy można złagodzić dzięki osobistej inicjatywie do tego stopnia, że pożądane ustąpienie objawów można osiągnąć nawet bez stosowania leków. Kluczowymi słowami są tutaj dieta i ćwiczenia. Jeżeli powyższe środki samopomocy nie przynoszą oczekiwanego efektu, a objawy w dalszym ciągu znacznie utrudniają codzienne życie, należy zgłosić się do lekarza. Należy poinformować lekarza o podjętych już działaniach. Niezależnie od tego należy oczywiście przeprowadzić ważne badania profilaktyczne.
Co właściwie dzieje się, gdy masz uderzenia gorąca?
Jako hormony płciowe, estrogeny kontrolują nie tylko cykl kobiecy, ale także regulację ciepłoty organizmu poprzez wpływ na substancje przekaźnikowe w mózgu. W okresie menopauzy organizm ogranicza do minimum produkcję estrogenów. Na międzymózgowie, w którym znajduje się ośrodek regulacji ciepła organizmu, bezpośrednio wpływa brak równowagi substancji przekaźnikowych. Na przykład normalnie ogrzewane pomieszczenie jest postrzegane jako o wiele za gorące. Ośrodek regulacji ciepła powoduje następnie, że organizm rozszerza naczynia skórne, dzięki czemu rzekomy nadmiar ciepła jest rozpraszany poprzez zwiększone krążenie krwi. Jednocześnie stymulowana jest produkcja potu, który chłodzi skórę poprzez parowanie. Efektem tych wysiłków zmierzających do uregulowania temperatury ciała do „normalnego” poziomu jest fala upałów z poceniem, po której często następują dreszcze lub marznięcie.
Jak rozpoznać „właściwego” dla siebie ginekologa?
Dobrym znakiem jest to, że lekarze ustalają sposób leczenia, biorąc pod uwagę historię pacjenta oraz znając jego obawy i oczekiwania. Dlatego bardzo ważna jest szczegółowa rozmowa, podczas której omawiane są zalety i wady różnych terapii. Typowym przykładem dysfunkcyjnej relacji zaufania jest sytuacja, gdy lekarz nie jest informowany np. o przyjmowanych dodatkowych lekach w obawie przed „obraźliwymi komentarzami”. Albo, co gorsza, jeśli przepisane przez niego leki nie zostaną przyjęte, a sposób ich zażywania zostanie mu jedynie „pokazany”. Dziś każdy pacjent ma prawo do odpowiedzi na wszystkie otwarte pytania, m.in. B. poddania się terapii i wyrażenia własnych życzeń. W końcu chodzi o Twoje zdrowie!
Czy w okresie menopauzy należy zmienić dietę?
Tak, niskotłuszczowa, pełnoziarnista dieta bogata w błonnik, witaminy i minerały. Oznacza to: nie więcej niż 20 – 30% całkowitego spożycia poprzez tłuszcze (zwłaszcza nienasycone kwasy tłuszczowe), dużo owoców, sałatki, niskotłuszczowy nabiał, taki jak maślanka, mało mięsa, dużo ryb i produktów pełnoziarnistych (ryż , pieczywo, makarony). Bardzo ważne: pić dużo, najlepiej 1,5-2 litrów wody lub niesłodzonej herbaty, a także odtłuszczone mleko, odtłuszczony kefir lub maślankę, aby zapobiec osteoporozie. Produkty mleczne są bogatym źródłem wapnia i dlatego są wyjątkowo przyjazne dla kości. Jednak wiele warzyw (np. brokułów) i woda mineralna bogata w wapń są również dobrymi źródłami wapnia.
Czy przybiorę na wadze biorąc hormony?
Sześć na dziesięć kobiet przybiera na wadze około dwóch do trzech kilogramów. Dzieje się tak dlatego, że za pomocą estrogenów woda magazynowana jest w rozcieńczonej, „wysuszonej” tkance skóry. Kobieta otrzymuje również dodatkową wyściółkę tkankową w wyniku leczenia hormonalnego. Jednak nawet bez leczenia hormonalnego połowa kobiet w okresie menopauzy przybiera na wadze – średnio nawet o ponad sześć kilogramów.
Lekarz chce, żebym brała hormony. Wolę lekarstwo naturalne!
Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy: ” terapię hormonalną wieku menopauzalnego należy stosować wtedy, kiedy istnieją do niej jednoznaczne wskazania, głównie w celu poprawy jakości życia na drodze zniesienia/złagodzenia objawów wypadowych. Estrogen należy stosować w najniższej skutecznej dawce”. 1
W wielu przypadkach leki ziołowe w dużych dawkach (bez hormonów roślinnych) od samego początku stanowią naturalną i delikatną alternatywę.2
1. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy na temat wpływu terapii hormonalnej okresu menopauzalnego na układ sercowo-naczyniowy. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego 2006–2011; 30-34.
2 4 Castelo-Branco C et al., Climacteric2021; 24 (2): 109–119.2. -2 Beer et al., EvidBasedComplementAlternat Med2013, ArticleID 860602. -3 Beer AM, Z Phytother2015; 36 (1): 10–17.4.–4 AWMF-Registernummer:
015-062, Januar 2020
Słyszałam, że tylko suplementy hormonalne mogą złagodzić objawy menopauzy? Czy to prawda?
NIE. Niezliczona liczba kobiet wie z własnego doświadczenia, że m.in. leki ziołowe zawierające pluskwicę groniastą dają niezwykle dobre rezultaty w zwalczaniu objawów menopauzy. Między innymi ze względu na debatę dotyczącą hormonów, która rozgorzała w mediach po przedwczesnym zakończeniu badania nad terapią hormonalną w Ameryce, te delikatne, ale skuteczne leki są obecnie uważane za terapię, którą można zastosować jako pierwszy krok w walce z objawami.
Z czego składa się Remifemin ® ?
Remifemin ® zawiera ekstrakt z kłącza pluskwicy groniastej, a także substancje pomocnicze o charakterze nieleczniczym, takie jak proszek celulozowy, skrobię ziemniaczaną, laktozę jednowodną i stearynian magnezu.
Jak długo muszę przyjmować Remifemin ® , aż zacznie działać?
„Pierwsze terapeutyczne efekty działania Remifemin ® można zaobserwować po dwóch tygodniach
leczenia. Wskazane jest stosowanie leku Remifemin ® przez kilka miesięcy, jednak przyjmowanie leku dłużej niż 6 miesięcy wymaga konsultacji z lekarzem.”
Jak dokładnie działa ekstrakt iCR z pluskwicy groniastej, który znajduje się w składzie Remifemin ® ?
Działanie Remifemin opiera się na wolnym od hormonów ekstrakcie iCR z pluskwicy groniastej, który nie powoduje niepożądanych zmian w tkance gruczołu piersiowego oraz nie prowadzi do rozrostu endometrium.1
1Hirschberg, et al., An isopropanolic extract of black cohosh does not increase mammographic breast density or breast cell proliferation in postmenopausal women. Menopause, 14 (1), 89-96, (2007).14
Czy mogę otrzymać Remifemin ® na receptę (kwalifikacja do zwrotu kosztów)?
Remifemin ® to lek dostępny wyłącznie w aptece, który nie wymaga recepty. Od 1 stycznia W 2004 roku w wyniku reformy służby zdrowia leki dostępne bez recepty zostały „zasadniczo przeniesione na odpowiedzialność ubezpieczonego” (jak to określa ustawodawca), oznacza to, że nie są już refundowane ustawowo przez towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych.
Czy Remifemin ® są dostępne także za granicą?
Tak, Remifemin ® jest dostępny miedzy innymi w następujących krajach:
Australia, Austria, Bułgaria, Kanada, Chorwacja, Dania, Jordania, Węgry, Włochy, Luksemburg, Malezja, Nowa Zelandia, Norwegia, Chiny, Filipiny, Polska, Korea, Singapur, Uzbekistan, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone Ameryki
Mam nerwowy żołądek. Czy mogę przyjmować Remifemin ® ?
Wzmianka o „rzadkich dolegliwościach żołądkowo-jelitowych” w ulotce dołączonej do opakowania leku Remifemin ®została wprowadzona ze względu na ogólne bezpieczeństwo leku podczas stosowania produktu zawierającego pluskwicę groniastą.
Są to obserwowane dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które występowały rzadko i zwykle bardzo łagodnie i szybko ustępowały po zaprzestaniu stosowania leku Remifemin ®. Nic nie wiadomo na temat trwałych uszkodzeń lub wywołania poważniejszych chorób żołądka. Aby zapobiec problemom żołądkowo-jelitowym, zalecamy przyjmowanie leku Remifemin ® bezpośrednio podczas posiłku lub bezpośrednio po nim.
Czy Remifemin ® pomaga także przy osteoporozie (utracie masy kostnej)?
Badania wpływu leku na osteoporozę nie były przeprowadzone. Aby zapobiec osteoporozie, jeśli masz wrodzone czynniki ryzyka (szczupła sylwetka, jasna i cienka skóra), zaleca się przede wszystkim ograniczenie innych czynników ryzyka, takich jak nikotyna, alkohol i kofeina. Zdecydowanie zaleca się również odpowiednią aktywność fizyczną i dietę bogatą w wapń. Spożycie wapnia u osób zagrożonych osteoporozą powinno wynosić około 1000 do 1500 mg dziennie.
Nie mam jeszcze żadnych objawów menopauzy. Czy nadal mogę stosować profilaktycznie Remifemin ® ?
„Według badań jedna trzecia kobiet przeżywa menopauzę w dużej mierze bez żadnych objawów, jedna trzecia skarży się na objawy łagodne do umiarkowanych, a ostatnia jedna trzecia twierdzi, że cierpi na objawy o nasileniu od ciężkiego do bardzo ciężkiego. Na podstawie samych tych liczb zalecamy, aby najpierw poczekać i sprawdzić, czy w ogóle występują jakiekolwiek objawy, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Ponadto nie ma wyników badań dotyczących profilaktycznego stosowania leku Remifemin ®.
Ale to, co nadal możesz zrobić – i to nie tylko w ramach środka zapobiegawczego – to stosować zbilansowaną dietę, tj. spożywać dużo witamin i błonnika oraz wykonywać zdrową ilość ćwiczeń. Obszerne informacje na temat menopauzy, rozmowy z kobietami dotkniętymi tą chorobą w celu wymiany doświadczeń itp. również pomagają przeżyć menopauzę w bardziej wyzwolony i pozytywny sposób.”
Dlaczego nie jest możliwe przesłanie darmowych próbek Remifemin® ?
„Nie pozwalają na to oficjalne regulacje. Każdemu producentowi surowo zabrania się dostarczania użytkownikom końcowym próbek leku dostępnego wyłącznie w aptece. Każdemu, kto zignoruje tę zasadę, grożą surowe kary.”
Na jakie objawy menopauzy należy stosować Remifemin ®?
Remifemin przyjmuje się jako środek łagodzący dolegliwości okresu menopauzy takie jak przypływy
uczucia gorąca i nadmierne pocenie się. Należy przyjmowac 2 razy dziennie po jednej tabletce (jedna tabletka rano i jedna wieczorem)
Czy Remifemin ® zawiera laktozę i gluten?
Lek zawiera laktozę. Lek nie powinien być stosowany u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną
nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozygalaktozy. Na temat glutenu nic nie ma ani w ChPL ani w ulotce
Jak prawidłowo stosować Remifemin ®
Remifemin ® : 1 tabletkę w całości dwa razy dziennie (rano i wieczorem) popijając niewielką ilością płynu (nie ssać). Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.
Jakie wielkości opakowań są dostępne dla Remifemin ®?
Remifemin® występuje w dwóch wariantach opakowań: 60 i 100 tabletek.
Jak długo mogę przyjmować Remifemin ® ?
Pierwsze terapeutyczne efekty działania Remifemin można zaobserwować po dwóch tygodniach
leczenia. Wskazane jest stosowanie leku Remifemin
przez kilka miesięcy, jednak przyjmowanie leku dłużej niż 6 miesięcy wymaga konsultacji z lekarzem