Menopauza to dla wielu kobiet czas trudnych zmian w organizmie, z towarzyszącymi uporczywymi dolegliwościami. Jedną z nich jest nocne pocenie, niekiedy bardzo trudne do ujarzmienia. Co wywołuje nocne poty w menopauzie? Jak można sobie z nimi poradzić? Wyjaśniamy!
Czym są nocne poty?
Nocne poty to nic innego, jak nadmierne pocenie się, które pojawia się w nocy. U kobiet w menopauzie często pojawia się napadowo i czasami są na tyle intensywne, że zmuszają do zmiany piżamy, a nawet pościeli.
Ich przyczyną są zachodzące w organizmie kobiety zmiany hormonalne, a dodatkowo mogą być nasilanie przez wiele czynników związanych np. ze stylem życia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby móc skutecznie sobie z nimi poradzić.
Przyczyny nocnych potów w czasie menopauzy
Przyczyną nocnych potów przy menopauzie są zachodzące w jej trakcie zmiany hormonalne. Gwałtowne obniżenie poziomu estrogenów prowadzi do znacznego wzrostu hormonów uwalnianych przez przysadkę mózgową – LH i FSH[1].
Nadmiar tych hormonów może zaburzać pracę ośrodka termoregulacji znajdującego się w podwzgórzu. Podejrzewa się, że to właśnie jest głównym mechanizmem napadów pocenia się czy uderzeń gorąca w menopauzie[2].
Jak długo trwają nocne poty przy menopauzie?
Menopauzalne poty w dzień i w nocy mogą trwać kilka tygodni, miesięcy, przez cały okres menopauzy, a nawet kilka lat po jej zakończeniu.
U niektórych kobiet dolegliwość ta może rozpocząć się jeszcze na długo przed pojawieniem się innych objawów menopauzy. Jest to więc kwestia niezwykle indywidualna[3].
Co stosować na nocne poty przy menopauzie?
Na nocne poty w menopauzie mogą pomóc niektóre preparaty roślinne, np. z pluskwicą groniastą, są najczęściej dostępne w aptekach pod postacią preparatów bez recepty. Roślina ta skutecznie radzi sobie z wieloma objawami menopauzy[4].
Jednym z leków zawierających wyciąg z kłącza tej rośliny jest Remifemin, który pomoże skutecznie poradzić sobie z nadpotliwością i uderzeniami gorąca.
W okresie przekwitania mogą okazać się skuteczne również:
- czerwona koniczyna;
- żeń-szeń;
- wiesiołek;
- waleriana;
- niepokalanek[5].
Jak złagodzić nocne poty w okresie menopauzy?
Poty nocne w okresie menopauzy można złagodzić m.in. przy pomocy aktywności fizycznej, utrzymywaniu zdrowej wagi, zmian w stylu życia czy technikom relaksacyjnym (np. medytacji).
Pomocne może się okazać również odpowiednie dostosowanie sypialni, w tym utrzymywanie w niej odpowiedniej temperatury i wilgotności niezależnie od pogody.
1. Wykonuj odpowiednio dobrane ćwiczenia
Aktywność fizyczna może pomóc poradzić sobie z nocnymi potami w okresie menopauzy. Jej mechanizm działania nie jest do końca poznany, jednak podejrzewa się, że może wspierać funkcjonowanie ośrodka termoregulacji obecnego w podwzgórzu[6].
Jakie ćwiczenia wybrać? Skuteczna będzie właściwie każda aktywność, więc staraj się uprawiać regularnie sport, który sprawia ci radość. Mogą to być np. spacery, jazda na rowerze, pływanie, siłownia czy pilates.
2. Praktykuj medytowanie
Medytacja pomaga w uspokojeniu nerwów, aktywuje przywspółczulny układ nerwowy i zmniejsza intensywność odczuwanego stresu. Jest on głównym czynnikiem, który może nasilać pocenie się, dlatego praktykowanie jogi może w ten sposób pomóc z nocnym poceniem w menopauzie[7].
3. Dbaj o zachowanie zdrowej wagi
Menopauza to okres sprzyjający przybieraniu na wadze — związane jest to najprawdopodobniej nie tylko ze zmianami hormonalnymi, ale również zmianami w stylu życia i naturalnym procesem starzenia[8].
Niestety, osoby z nadwagą i otyłością, przez zwiększoną masę ciała, wykonują na co dzień więcej pracy i zużywają więcej energii w porównaniu do osób z wagą prawidłową. Przyczynia się to do intensywniejszego pocenia, co może dodatkowo nasilić nocne poty w menopauzie.
4. Zadbaj o odpowiednią temperaturę ciała
Gorąc i przegrzanie nie sprzyjają łagodzeniu potów nocnych w menopauzie. Pamiętaj więc, aby latem nosić lekkie i przewiewne ubrania z naturalnych materiałów (np. bawełny czy lnu).
Zimą natomiast sprawdzi się ubiór warstwowy na tzw. cebulkę — przy zbyt wysokiej temperaturze w pomieszczeniu łatwo będzie zdjąć jedną z warstw i się ochłodzić.
Ważne jest również odpowiednie nawodnienie, a przy przegrzaniu pomóc mogą chłodne kąpiele lub zimne prysznice[9].
5. Utrzymuj odpowiednią cyrkulację powietrza w sypialni
Ważne jest również, aby zachować odpowiednią wilgotność i temperaturę w samej sypialni. Warto nie zamykać sypialni całkowicie na noc, ponieważ może to znacznie zwiększyć temperaturę i wilgotność w środku.
Latem można również spać przy otwartym lub lekko uchylonym oknie, aby umożliwić stały napływ świeżego powietrza[10].
Na rynku dostępne są również specjalne urządzenia, które utrzymują wilgotność powietrza na stałym poziomie. Część z nich ma również funkcję oczyszczania z pyłów i regulowania temperatury.
6. Unikaj czynników sprzyjających nocnym potom
Niektóre czynniki mogą sprzyjać pojawianiu się nocnego pocenia w menopauzie, dlatego warto ich unikać.
Wymienia się tutaj przede wszystkim:
- spożywanie ostrych potraw w godzinach popołudniowych i wieczornych;
- gorące kąpiele lub prysznice bezpośrednio przed pójściem spać;
- ćwiczenie w słabo wentylowanych, gorących pomieszczeniach;
- zbyt częste lub późne picie kawy;
- nadużywanie alkoholu;
- palenie papierosów;
- przewlekły stres;
- spanie w gorących pomieszczeniach[11].
7. Włącz wentylator na noc
Wentylator powietrza nocą jest bardzo dobrym rozwiązaniem na nocne pocenie się w menopauzie. Zapewnia on obieg powietrza, a ponadto przyjemnie chłodzi, co ogranicza wytwarzanie potu[12].
Kiedy nocne poty przy menopauzie powinny niepokoić?
Nocne poty przy menopauzie powinny niepokoić wtedy, gdy są na tyle uciążliwe, że znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Warto wtedy udać się do lekarza, ponieważ tak silne dolegliwości mogą wskazywać np. na nakładające się problemy z sercem lub układem krążenia[13].
Ponadto nocne poty są powodem do niepokoju, gdy towarzyszą im objawy, takie jak:
- gorączka, która nie reaguje na leczenie dostępnymi bez recepty lekami i jest niezwiązana z infekcją;
- niezamierzone chudnięcie;
- silne bóle kości i stawów[14].
Bibliografia
[1] Thurston R.C., Joffe H., Vasomotor Symptoms and Menopause: Findings from the Study of Women’s Health across the Nation, „Obstetrics and gynecology clinics of North America” t. 38 nr 3 (2011), DOI: https://doi.org/10.1016/j.ogc.2011.05.006, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3185243/.
[2] Deecher D.C., Dorries K., Understanding the pathophysiology of vasomotor symptoms (hot flushes and night sweats) that occur in perimenopause, menopause, and postmenopause life stages, „Archives of women’s mental health” t. 10 nr 6 (2007), DOI: https://doi.org/10.1007/s00737-007-0209-5, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18074100/.
[3] Ferrari N., Menopause-related hot flashes and night sweats can last for years – Harvard Health [na:] „Harvard Health”, https://www.health.harvard.edu/blog/menopause-related-hot-flashes-night-sweats-can-last-years-201502237745, 23 lutego 2015 r., dostęp 12 maja 2024 r.
[4] Ansley, 10 Herbs and Supplements for Menopause [na:] „Healthline”, https://www.healthline.com/nutrition/menopause-herbs, 30 września 2020 r., dostęp 12 maja 2024 r.
[5] Ibidem.
[6] Center M., Center M., In Brief: Why Exercise Helps with Menopausal Hot Flashes – MGH Center for Women’s Mental Health [na:] „MGH Center for Women’s Mental Health – Perinatal & Reproductive Psychiatry at Mass General Hospital”, https://womensmentalhealth.org/posts/brief-exercise-helps-menopausal-hot-flashes/, lutego 2017 r., dostęp 12 maja 2024 r.
[7] Contributor, 5 Reasons Why Meditation is Beneficial to Your Nervous System [na:] „Anzmh.asn.au”, https://anzmh.asn.au/blog/5-reasons-why-meditation-is-beneficial-to-your-nervous-system, 15 lutego 2022 r., dostęp 12 maja 2024 r.
[8] 7 Causes of Excessive Sweating – The Dermatology Group | Dermatology [na:] „The Dermatology Group | Dermatology – The Dermatology Group provides leading cosmetic and medical dermatology services”, https://thedermgrouppartners.com/7-causes-of-excessive-sweating/, kwietnia 2023 r., dostęp 12 maja 2024 r.
[9] Cirino E., Tips for Menopausal Hot Flashes and Night Sweats [na:] „Healthline”, https://www.healthline.com/health/menopause/hot-flashes-at-night, 29 lutego 2012 r., dostęp 12 maja 2024 r.
[10] Ibidem.
[11] Ibidem.
[12] Ibidem.
[13] Ibidem.
[14] Ibidem.