Zamyślona kobieta w okresie menopauzy trzymająca książkę na kolanachZamyślona kobieta w okresie menopauzy trzymająca książkę na kolanach

Jak rozpoznać koniec menopauzy? 6 charakterystycznych objawów

Po zakończeniu klimakterium kobieta wchodzi w okres postmenopauzy, który trwa do końca życia. Wbrew pozorom nie wszystkie objawy związane z przekwitaniem ustają w tym czasie. Niektóre z nich mogą się wciąż utrzymywać. O jakich symptomach mowa? Jak rozpoznać koniec menopauzy? O tym przeczytasz w artykule.

Kiedy kończy się menopauza?

Menopauza kończy się zazwyczaj około 52. roku życia[1]. Zdarza się jednak, że jej koniec może nastąpić u kobiety w wieku 40 lat lub 60 lat. Na jej zakończenie wpływa wiele czynników, m.in.

  • styl życia,
  • przebyte choroby,
  • przyjmowane leki,
  • liczba ciąż i dzieci
  • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych[2].

Głównym objawem końca menopauzy jest brak miesiączki przez 12 miesięcy.

Jak objawia się koniec menopauzy?

Wiele kobiet może zastanawiać się, jak rozpoznać koniec menopauzy? Najłatwiej to zrobić, uważnie obserwując swój organizm. Dodatkowo należy skontaktować się z ginekologiem oraz wykonać badania, które mogą potwierdzić jej zakończenie.

1. Uderzenia gorąca

Mimo że uderzenia gorąca kojarzą się z menopauzą, mogą one również pojawić się po jej ustaniu. Takie wybuchy ciepła w organizmie wynikają z niskiego poziomu estrogenu. Aby je złagodzić, można sięgnąć po sprawdzone leki bez recepty takie jak Remifemin. To produkt leczniczy pochodzenia roślinnego, który zawiera wyciąg z pluskwicy groniastej, doskonale radzącej sobie z uciążliwymi objawami menopauzy.

Pamiętajmy, że jeżeli symptom ten jest uciążliwy lub nas niepokoi, wskazana jest konsultacja z lekarzem[3]. Warto dodać, że u niektórych kobiet tego typu objaw często w tym czasie ustaje lub łagodnieje[4].

2. Zanik sromu i pochwy oraz nietrzymanie moczu

Co się dzieje, kiedy następuje koniec menopauzy? W wyniku niskiego poziomu estrogenu dochodzi do osłabienia ścian pochwy[5]. To z kolei może przyczyniać się do jej suchości. Obniżony poziom tego hormonu oddziałuje na drogi moczowe, w tym na cewkę moczową i pęcherz. Dlatego też wiele kobiet zmaga się po ustaniu menopauzy również z nietrzymaniem moczu[6]. Do jego oddawania dochodzi często w wyniku śmiechu czy kaszlu. Taka przypadłość związana jest to z osłabieniem dna miednicy. Panie w tym okresie często zapadają też na infekcje dróg moczowych[7].

3. Spadek libido i pogorszenie jakości życia intymnego

Kiedy kończy się menopauza, wiele pań boryka się z zanikiem pochwy, idącym w parze ze zmianami hormonalnymi. Szacuje się, że na tę dolegliwość cierpi ok. 50-60% kobiet[8]. Co z kolei często doprowadza do dysfunkcji seksualnej. Pojawia się także ból podczas seksu. Obniża się także libido, co może mieć związek z wahaniami nastrojów oraz problemów ze snem w tym okresie życia[9].

4. Utrata sprężystości skóry

Do objawów końca menopauzy można zaliczyć zmiany hormonalne, które sprawiają, że proces starzenia się skóry przebiega znacznie szybciej. Traci ona wówczas swoją jędrność, staje się również mniej napięta. Odnotowuje się wtedy także szybkie obniżanie się poziomu kolagenu, co bardzo wpływa na jej wygląd[10].

5. Łatwiejsze przybieranie na wadze

Niektóre kobiety obserwują u siebie przyrost wagi zarówno w trakcie menopauzy, jak i po jej zakończeniu. Istotne jest to, aby w przypadku tego objawu sprawdzić, czy jego powodem nie są np. schorzenia tarczycy, zwłaszcza jeśli występowały one u Ciebie w rodzinie[11]. Z czego wynika omawiane przez nas zjawisko? Głównie z tego, że obniżona ilość estrogenu często zmniejsza tempo metabolizmu, przez co dochodzi do magazynowania tłuszczu (a nie do jego spalania). Do tego dochodzi w tym okresie często do rzadszego uprawiania aktywności fizycznej[12].

6. Większa podatność na choroby przewlekłe

Wraz z końcem menopauzy wzrasta podatność na niektóre choroby przewlekłe oraz wybrane nowotwory. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać badania. Jakie? O tym piszemy w kolejnym podrozdziale[13].

Naukowcy udowodnili, że estrogen w pozytywny sposób oddziałuje na wewnętrzną warstwę ściany tętnicy. Kiedy zatem zmniejsza się jego stężenie w organizmie, zwiększa się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych[14]. To z kolei sprawia, że warto przyjmować wówczas preparaty z tym hormonem, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Nie można zapomnieć o tym, że kobiety po menopauzie są również bardziej narażone na osteoporozę. Ta choroba także ma związek z niskim poziomem estrogenu – wówczas kości stają się słabe i kruche[15].

Jakie badania wykonać, aby sprawdzić koniec menopauzy?

Aby przekonać się, czy nadchodzi koniec menopauzy, warto wykonać badania TSH, LH, FSH, sprawdzić poziom estradiolu i prolaktyny, a także wykonać USG narządów płciowych.

Badania TSH, LH, FSH

Po zakończeniu menopauzy hormon LH powinien utrzymywać się na poziomie 7-60 mIU/l. Jeśli chodzi o TSH, w tym okresie powinien on wynosić 0,4 – 5,2 mIU/l. Jak wyglądają normy w przypadku hormonu FSH? Tutaj wyniki powinny wskazywać od 40 do 250 IU/l, natomiast po zakończeniu menopauzy mogą być one jeszcze wyższe – najwyższe wartości odnotowuje się 2-3 lata po menopauzie[16].

Badanie poziomu estradiolu

W okresie postmenopauzalnym lekarz może również zlecić badanie poziomu estradiolu, który jest kluczowym estrogenem u kobiet przed menopauzą. Po zakończeniu klimakterium jego stężenie w organizmie znacząco spada, osiągając wartości poniżej 20-30 pg/ml[17].

Badanie poziomu prolaktyny

W okresie postmenopauzy poziom prolaktyny zazwyczaj utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Jednak jeśli stężenie tego hormonu jest wyższe, może to sygnalizować poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak niedoczynność tarczycy, gruczolak przysadki mózgowej, czy nawet skutki urazów głowy. Regularne monitorowanie poziomu prolaktyny w tym okresie może pomóc w wykryciu takich nieprawidłowości i wczesnym wdrożeniu odpowiedniego leczenia.

USG narządów płciowych

Objawy końca menopauzy odnotowuje się także podczas wykonywania USG narządów płciowych. Wówczas można zaobserwować, że jajniki przestają pełnić swoją rolę, nie ma już pęcherzyków Graffa, a grubość endometrium wynosi mniej niż 4 mm.

Bibliografia

[1] Bogdan Rumianowski, Agnieszka Brodowska, Karakiewicz B., i in., Environmental factors influencing age at natural menopause in women, „Menopausal Review” t. 5 (2012), DOI: https://doi.org/10.5114/pm.2012.31468, https://www.termedia.pl/Environmental-factors-influencing-age-at-natural-menopause-in-women,4,19646,1,1.html.

[2] After the menopause, w: https://www.nhsinform.scot/healthy-living/womens-health/later-years-around-50-years-and-over/menopause-and-post-menopause-health/after-the-menopause/

[3] Grzechocińska B., Problemy okresu menopauzy. Możliwości terapii, w: https://www.czytelniamedyczna.pl/512,problemy-okresu-menopauzy-mozliwosci-terapii.html

[4] Estradiol (Blood) w: https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=167&ContentID=estradiol

[5] Vaginal Atrophy: Causes, Symptoms, Diagnosis & Treatment [na:] „Cleveland Clinic”, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15500-vaginal-atrophy, 7 września 2023 r., dostęp 28 sierpnia 2024 r.

[6] Kamp E., Ashraf M., Musbahi E., DeGiovanni C., Menopause, skin and common dermatoses. Part 2: skin disorders, w: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10092853/

[7] Koothirezhi R., Ranganathan S., Postmenopausal Syndrome, w: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560840/

[8] Iuliia Naumova, Camil Castelo-Branco, Current treatment options for postmenopausal vaginal atrophy, „International Journal of Women s Health” t. Volume 10 (2018), DOI: https://doi.org/10.2147/ijwh.s158913, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6074805/.

[9] Nall R., How does menopause affect sex drive? [na:] „Medicalnewstoday.com”, https://www.medicalnewstoday.com/articles/320266, 10 grudnia 2017 r., dostęp 28 sierpnia 2024 r.

[10] Postmenopause, https://healthcare.utah.edu/womens-

[11] After the menopause w: https://www.nhsinform.scot/healthy-living/womens-health/later-years-around-50-years-and-over/menopause-and-post-menopause-health/after-the-menopause/ [dostęp: 17.08.24].

[12] Postmenopause, https://healthcare.utah.edu/womens-health/gynecology/menopause/postmenopause [dostęp: 17.08.24].

[13] Menopause and your health w: https://www.womenshealth.gov/menopause/menopause-and-your-health [dostęp: 17.08.24].

[14] Postmenopause, https://healthcare.utah.edu/womens-health/gynecology/menopause/postmenopause [dostęp: 17.08.24].

[15] Postmenopause, https://healthcare.utah.edu/womens-health/gynecology/menopause/postmenopause [dostęp: 17.08.24].

[16] B. Grzechocińska, Problemy okresu menopauzy. Możliwości terapii, w: https://www.czytelniamedyczna.pl/512,problemy-okresu-menopauzy-mozliwosci-terapii.html [dostęp: 17.08.24]

[17] B.Grzechocińska, Menopause. Hormone replacement therapy [na:] „Medycyna Rodzinna”, https://www.czytelniamedyczna.pl/512,problemy-okresu-menopauzy-mozliwosci-terapii.html, 2021 r., dostęp 28 sierpnia 2024 r.

Przeczytaj także
Kobieta w okresie menopauzy doświadczająca uderzeń gorąca Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Objawy menopauzy – jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Okres menopauzy, inaczej zwany również przekwitaniem czy klimakterium, to jeden z ważniejszych etapów w życiu kobiety. Zazwyczaj występuje on pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Jednak konkretny czas nadejścia ostatniej miesiączki jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Objawy menopauzy mogą być dla kobiet pewnego rodzaju zaskoczeniem i wymuszać zmiany w trybie życia. Przeczytaj […]

Kobieta w wieku 50 lat trzymająca się bolący staw ramienny Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Bóle stawów, mięśni, kości w menopauzie

Aż 50% kobiet w okresie menopauzy skarży się na bóle mięśni i stawów. Objawy te mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie, a także obniżać jakość życia. Czas przekwitania jest także momentem, gdy kobiety stają się główną grupą narażoną na rozwinięcie poważnej choroby kości, a mianowicie osteoporozy. Z naszego artykułu dowiesz się, czym spowodowane są bóle […]

Kobieta w wieku 50 lat trzymająca się za szyję na wysokości tarczycy Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Menopauza a tarczyca – jaki ma wpływ na choroby autoimmunologiczne tarczycy?

Wiele kobiet w okresie menopauzy doświadcza objawów, które mogą przypominać problemy z tarczycą, takie jak chroniczne zmęczenie, przyrost masy ciała oraz wahania nastroju. Często pojawiają się wątpliwości dotyczące wpływu menopauzy na zdrowie tarczycy. Istnieje zainteresowanie związkiem między menopauzą a chorobą Hashimoto, a także tym, jak odróżnić nadczynność i niedoczynność tarczycy w tym okresie. Szczegółowe informacje […]

Kobiece ręce trzymające tabletki antykoncepcyjne Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Rozpoznanie menopauzy przy tabletkach antykoncepcyjnych

Wystąpienie menopauzy u kobiet z reguły, poprzedzone jest grupą charakterystycznych objawów, m.in. uderzeniami gorąca, nocnymi potami czy zmianami nastroju. Wszystkie te symptomy, są związane ze spadkiem poziomu estrogenów spowodowanym ustępowaniem funkcji jajników. Jednak co w przypadku, gdy kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną i stale dostarcza te hormony z zewnątrz? Rozpoznawanie objawów menopauzy może być wyzwaniem, zwłaszcza […]

Zmartwiona kobieta w wieku 50 lat trzymająca w ręce włosy, które wypadły Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Wypadanie włosów przy menopauzie – jak mu zapobiegać i od czego zależy?

Typowe objawy menopauzy są powszechnie znane – nagłe napady gorąca czy zlewne poty nierzadko są przedmiotem narzekania naszych znajomych, czy członków rodziny. Warto wiedzieć, że okres przekwitania może wiązać się również z innymi, mniej oczywistymi objawami, takimi jak zaburzenie struktury włosów i ich przerzedzeniem. Jednak właściwa pielęgnacja i leczenie mogą pomóc w ograniczeniu łysienia menopauzalnego. […]

Kobieta w wieku 50 lat w trakcie pielęgnacji skóry Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Skóra w okresie menopauzy — jak prawidłowo ją pielęgnować?

W okresie menopauzy skóra kobiety może ulec zmianom. Zmniejszenie jędrności skóry, utrata jej elastyczności, pojawianie się zmarszczek… To tylko kilka objawów, jakie można wówczas zaobserwować. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą je zniwelować. Co zatem warto robić w tym czasie, a czego się raczej wystrzegać? Sprawdź! Co dzieje się ze skórą w czasie menopauzy? Menopauza […]