Kobieta w okresie menopauzy jedząca zdrową sałatkęKobieta w okresie menopauzy jedząca zdrową sałatkę

Dieta w menopauzie – jakie składniki powinna zawierać?

Menopauza to okres przemian dla kobiecego organizmu. Prawidłowa dieta podczas menopauzy pozwoli nie tylko uniknąć nadmiernego przybierania na masie, ale dzięki odpowiednim składnikom może pomóc w złagodzeniu dolegliwości związanych z okresem klimakterium.

Jakie składniki odżywcze powinna zawierać dieta przy menopauzie?

Zbilansowany jadłospis jest ważny w każdym okresie życia, jednak przekwitanie to czas szczególny. Zmiany hormonalne nie tylko wpływają korzystnie na kobiecy metabolizm, ale również przyczyniają się do szeregu objawów, które mogą bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Co powinna zawierać dieta dla kobiet w czasie menopauzy?

1. Fitoestrogeny

Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, których działanie podobne jest do żeńskich hormonów, chociaż jest dużo słabsze. Spożywanie produktów zawierających fitoestrogeny pomaga podnieść poziom estrogenów i progesteronu, co znacząco redukuje objawy przekwitania wynikające z ich braku[1].

Fitoestrogeny można znaleźć w ziarnach i oleju z lnu, soi i w nasionach strączkowych (ciecierzyca, soczewica), czerwonej koniczynie, produktach zbożowych, warzywach, owocach, a także w mięsie i mleku.

2. Witaminy

Uzupełnienie niedoborów witaminowych ma w okresie menopauzy niebagatelne znaczenie nie tylko dla złagodzenia skutków klimakterium, ale również dla ogólnej kondycji organizmu w trudnym okresie przekwitania. Jakie witaminy powinna zawierać dieta menopauzalna[2]?

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B wspierają prawidłową pracę układu nerwowego. Mają także korzystny wpływ na funkcjonowanie wątroby, tarczycy i nerek. Niedobory tych witamin szczególnie często występują u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą.

W okresie klimakterium zaleca się zażywać 0,3 mg kwasu foliowego dziennie – pozwala to ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób serca, raka okrężnicy czy raka szyjki macicy[3].

Witamina D

Witamina D jest szczególnie ważna w okresie menopauzalnym, ponieważ konsekwencją spadku estrogenów jest m.in. obniżenie poziomu wapnia, co może prowadzić do osteoporozy. Dlatego w czasie menopauzy warto na bieżąco monitorować poziom tej witaminy, od którego zależy odpowiednie dawkowanie[4].

Witamina E

Witamina E zwana jest witaminą menopauzy. Wspomaga łagodzenie takich objawów, jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy, wspiera profilaktykę chorób układu krążenia oraz spowalnia oznaki starzenia się skóry[5].

3. Minerały

Oprócz diety bogatej w witaminy należy zwrócić uwagę również na niektóre minerały.

Wapń

Kluczowy dla prawidłowej kondycji zębów i kości. Spadek estrogenów w okresie menopauzalnym powoduje zmniejszenie ilości wapnia[6], dlatego należy zadbać o jego dodatkowe źródła w diecie.

Selen

Wpływa na prawidłowy stan włosów, skóry i paznokci, które ulegają znacznemu osłabieniu ze względu na przemiany hormonalne w trakcie menopauzy. Wspiera prawidłową pracę tarczycy i działa łagodząco na stany zapalne[7].

Magnez

Kojący wpływ magnezu na układ nerwowy jest bardzo pomocny w łagodzeniu menopauzalnych huśtawek nastroju, nerwowość czy nadmierne napięcie. Magnez jest również niezbędny dla prawidłowego wchłaniania się wapnia[8].

4. Kwasy tłuszczowe omega-3

Niskokaloryczna dieta jest kluczowa dla uniknięcia menopauzalnej oponki. Jednak tłuszcz jest w diecie potrzebny, dlatego warto wybierać ten zdrowy, zawierający kwasy omega-3.

Wspierają one układ sercowo-naczyniowy, chroniąc przed zwiększonym ryzykiem miażdżycy i nadciśnienia oraz wspierają układ nerwowy[9].

Co jeść i pić w czasie menopauzy?

Jak zatem powinna wyglądać i jakie produkty zawierać prawidłowa dieta w trakcie menopauzy, która pozwoli złagodzić objawy przekwitania i zmniejszy ryzyko występowania schorzeń charakterystycznych dla tego okresu?[10]:

1. Warzywa i owoce

Brokuły, szpinak i sałata to bogactwo fitoestrogenów i witamin z grupy B. Z kolei witaminę E można znaleźć w brukselce, brzoskwiniach, pomidorach i czarnej porzeczce.

2. Warzywa strączkowe i ich przetwory

Soja, ciecierzyca i soczewica są skarbnicą fitohormonów, warzywa strączkowe mają również sporo wapnia i magnezu.

3. Chude mięsa i wędliny

Zawierają witaminy z grupy B, a także są źródłem dobrze przyswajalnego białka.

4. Nabiał

Podstawowe źródło wapnia, jeśli nabiał został poddany fermentacji (jogurty, kefiry) i zawiera żywe kultury bakterii kwasu mlekowego, które wzbogacają mikroflorę jelitową, wspierające procesy trawienne.

Zdrowa dieta (migdały, jabłka, awokado, łosoś, orzechy włoskie)

5. Tłuste ryby morskie i owoce morza

To świetne źródło kwasów omega-3, a także witaminy D.

6. Produkty pełnoziarniste

Bogactwo fitoestrogenów, błonnika i witamin z grupy B.

7. Oleje roślinne

Źródło zdrowych tłuszczy, bogate w kwasy omega-3.

8. Orzechy, pestki, nasiona

Zawierają selen, witaminę D i wprowadzają do diety zdrowe tłuszcze.

9. Woda mineralna

Gwarantuje prawidłowe nawodnienie organizmu, wspiera profilaktykę infekcji układu moczowego, zapewnia odpowiednią elastyczność tkankom.

10. Herbatki ziołowe

Nawadniają organizm, a dzięki właściwościom zastosowanego zioła, pozwalają zmniejszyć dolegliwości wynikające z menopauzy.

Czego nie jeść i nie pić w okresie menopauzy?

Dieta w menopauzie powinna być lekkostrawna i niskokaloryczna, w związku ze spowolnieniem procesów trawiennych. Zbyt obfite, powolne w trawieniu posiłki mogą skutkować częstszymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (tj., zaparcia, wzdęcia, niestrawność). Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kaloryczność posiłków, chcąc zachować prawidłową masę ciała.

Dlatego dieta w czasie menopauzy nie powinna zawierać takich produktów, jak[11]:

Wysoko przetworzone potrawy

Są one nie tylko wysokokaloryczne, ale zwykle nie zawierają zbyt wiele wartościowych witamin ani minerałów. Bogate są za to w tłuszcze trans, szkodliwe barwniki, konserwanty i sól.

Słodycze

Nadmiar cukru w diecie okresu menopauzy może bardzo szybko skończyć się znacznym przyrostem masy ciała, a w jego efekcie nadciśnieniem, insulinoopornością i cukrzycą.

Potrawy tłuste i smażone

Są nie tylko kaloryczne, ale także ciężkostrawne, co może prowadzić do problemów natury gastrycznej.

Alkohol

Nie tylko podnosi ciśnienie krwi, ale stanowi puste kalorie. Szkodliwy dla serca, mózgu i wagi.

Kofeina

Kofeina działa odwadniająco i podnosi ciśnienie krwi. Wypijana wieczorem może intensyfikować problemu z zasypianiem i prowadzić do innych zaburzeń snu.

Przykładowy jadłospis przy menopauzie

Dieta na menopauzę nie musi być wcale nudna ani trudna. Poznaj przykładowy jadłospis na jeden dzień!

Śniadanie przy menopauzie

Owsianka na mleku sojowym wzbogaconym w wapń. Z dodatkiem nasion chia i owoców.

Słaba herbata lub herbata ziołowa.

Drugie śniadanie przy menopauzie

Śledź w oleju lnianym

500 g śledzi moczyć przez 2 godziny w wodzie, następnie pokroić na małe kawałki. Wymieszać z pokrojoną w piórka cebulą (2 sztuki), skropić octem i sokiem z cytryny. Dodać przyprawy do smaku, a następnie przełożyć do słoika i zalać olejem lnianym, lekko ugniatając. Odstawić na 4 dni.

Obiad przy menopauzie

Spaghetti z tofu

Pół cebuli pokroić w kostkę, po podduszeniu na patelni dodać pokruszony ser tofu i po jego zarumienieniu podlać passatą pomidorową lub dodać pomidory z puszki. Dusić przez 15 minut, do zgęstnienia. Podawać z makaronem ryżowym, gryczanym lub razowym.

Kolacja przy menopauzie

Kanapki z pastą z ciecierzycy

Ciecierzycę z puszki zblendować na gładko z dodatkiem odrobiny oleju lnianego. Można dodać suszone pomidory. Doprawić do smaku. Na kromki ciemnego pieczywa wyłożyć ulubioną sałatę, rukolę lub młody szpinak, a następnie porcję pasty.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, by wypijać co najmniej 2 litry płynów w postaci wody, herbat owocowych lub naparów ziołowych.

Bibliografia

[1] DUDA, G., THIEM, B., et MASIAK, M. Fitoestrogeny w żywieniu kobiet w wieku menopauzalnym. Żywienie Człowieka i Metabolizm, 2007, vol. 1, no 34, p. 783-787.

[2] Brończyk-Puzoń, A., Piecha, D., Koszowska, A., Nowak, J., Kulik-Kupka, K., & Zubelewicz-Szkodzińska, B. (2016). Rola wybranych składników odżywczych diety u kobiet w okresie naturalnej menopauzy–przegląd piśmiennictwa. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 22(2).

[3] Stępniak, A., Kot, K., Witczak, M., Kondracka, B., & Bojar, I. (2013). Spo¿ ycie witamin z grupy B a funkcje poznawcze kobiet po menopauzie.

[4] Sobczuk, A., & Jabłoński, E. (2005). Rola diety i wapnia w profilaktyce osteoporozy pomenopauzalnej. Prz. Menop, 2, 48-52.

[5] Bednarek-Tupikowska, G., Tupikowski, K., & Milewicz, A. (2003). Czy stosować witaminę E u kobiet po menopauzie. Prz Menopauz, 3, 14-18.

[6] Sobczuk, A., & Jabłoński, E. (2005). Rola diety i wapnia w profilaktyce osteoporozy pomenopauzalnej. Prz. Menop, 2, 48-52.

[7] BEDNAREK-TUPIKOWSKA, Grażyna, JODKOWSKA, Anna, et ANTONOWICZ-JUCHNIEWICZ, Jolanta. Zinc, cooper, manganese, and selenium status in pre-and postmenopausal women during sex hormone therapy. Advances in Clinical and Experimental Medicine, 2010, vol. 19, no 3, p. 337-345.

[8] Sewerynek, Ewa, and Michał Stuss. „Obowiązujące wskazania do prewencji i leczenia osteoporozy pomenopauzalnej—choroby miliona złamań.” Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 1.2 (2016): 45-55.

[9] Brończyk-Puzoń, A., Piecha, D., Koszowska, A., Nowak, J., Kulik-Kupka, K., & Zubelewicz-Szkodzińska, B. (2016). Rola wybranych składników odżywczych diety u kobiet w okresie naturalnej menopauzy–przegląd piśmiennictwa. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 22(2).

[10] Brończyk-Puzoń, A., Piecha, D., Koszowska, A., Nowak, J., Kulik-Kupka, K., & Zubelewicz-Szkodzińska, B. (2016). Rola wybranych składników odżywczych diety u kobiet w okresie naturalnej menopauzy–przegląd piśmiennictwa. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 22(2).

[11] Brończyk-Puzoń, A., Piecha, D., Koszowska, A., Nowak, J., Kulik-Kupka, K., & Zubelewicz-Szkodzińska, B. (2016). Rola wybranych składników odżywczych diety u kobiet w okresie naturalnej menopauzy–przegląd piśmiennictwa. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 22(2).

Przeczytaj także
Czytaj   +
WSPARCIE ORGANIZMU PRZY MENOPAUZIE Pluskwica groniasta – jak wpływa na objawy menopauzy?

Pluskwica groniasta to gatunek zioła, który od wieków znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości zdrowotnych, w tym również objawów menopauzy[1]. Czym się charakteryzuje ta wyjątkowa roślina? Jakie pluskwica groniasta ma właściwości lecznicze? Kiedy warto stosować tę roślinę? Czy pluskwica groniasta pomaga na menopauzę? Sprawdź! Czym jest pluskwica groniasta? Pluskwica groniasta (łac. Cimicifuga racemosa) to wieloletnia roślina […]

Dojrzała kobieta o blond włosach spoglądająca w dal Czytaj   +
WSPARCIE ORGANIZMU PRZY MENOPAUZIE Hormonalna terapia zastępcza – na czym polega?

Menopauza, choć jest okresem zupełnie fizjologicznym, może nieść za sobą wiele nieprzyjemnych objawów. Nagłe uderzenia gorąca, nocne poty, drażliwość czy spadek libido – to tylko niektóre z nich. Hormonalna terapia zastępcza to jedna z metod na złagodzenie zespołu silnych objawów menopauzalnych. Na czym polega? Co warto wiedzieć o tej formie terapii? Czym jest hormonalna terapia […]

Zamyślona dojrzała kobieta trzymająca obie ręce pod brodą Czytaj   +
WSPARCIE ORGANIZMU PRZY MENOPAUZIE Test na menopauzę – czym jest i kiedy go wykonać?

Menopauza to naturalny okres w życiu kobiety, w którym stopniowo wygaszają się funkcje reprodukcyjne jej organizmu. Proces ten związany jest z wygasaniem funkcji jajników, co prowadzi do stopniowego spadku poziomu hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron. Jak rozpoznać ten proces? Pomocne będą testy na menopauzę. Menopauza – czy to już? Menopauza, zwana również klimakterium […]

Dojrzała kobieta o ciemnych włosach trzymająca głowę na swoich ramionach Czytaj   +
WSPARCIE ORGANIZMU PRZY MENOPAUZIE Jak sprawdzić, czy to menopauza? Badania, które warto znać

Menopauza, zwana również przekwitaniem lub klimakterium, to fizjologiczny okres w życiu kobiety, w którym dochodzi do wygaszenia jej funkcji rozrodczych. Hormonalna huśtawka – charakterystyczna dla tej fazy życia, miewa często niekorzystny wpływ na organizm i jest przyczyną licznych dolegliwości. Aby rozpoznać, że kobieta wchodzi w ten trudny okres, warto wiedzieć, jakie badania zrobić, by stwierdzić […]

Zioła na menopauzę Czytaj   +
WSPARCIE ORGANIZMU PRZY MENOPAUZIE Zioła na menopauzę – jakie wybrać?

Menopauza, choć to proces całkowicie fizjologiczny i naturalny, dla wielu kobiet wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości, które niekiedy znacząco obniżają ich jakość życia. Terapie hormonalne, choć skuteczne, nie są dostępne dla każdego ani wolne od efektów ubocznych. Jak radzić sobie naturalnymi metodami? W tym okresie niezastąpionym wsparciem mogą się okazać zioła na menopauzę, które […]

Ciecierzyca źródło fitoestrogenów Czytaj   +
WSPARCIE ORGANIZMU PRZY MENOPAUZIE Fitoestrogeny – czy warto stosować hormony roślinne w czasie menopauzy?

Fitoestrogeny to hormony roślinne, odpowiedniki estrogenów stosowane jako skuteczny środek na łagodzenie objawów menopauzy. Czy rzeczywiście mają takie działanie? Jak je stosować i gdzie je znaleźć? Czy mogą zastąpić terapię hormonalną? Wyjaśniamy, czym są fitoestrogeny oraz czy ich stosowanie jest skuteczne i bezpieczne. Czym są fitoestrogeny? Fitoestrogeny to niesteroidowe związki roślinne, które budową chemiczną i […]