Kobieta w czasie menopauzy ocierająca spocone czołoKobieta w czasie menopauzy ocierająca spocone czoło

Nadmierne pocenie się w menopauzie – jak sobie z tym poradzić?

Nadmierne pocenie to bardzo częsty problem wielu kobiet w okresie przekwitania. Przyczyną potów w dzień w menopauzie są najczęściej zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Na szczęście można sobie z nimi skutecznie poradzić. Jakie są sposoby na poty w menopauzie? Wyjaśniamy!

Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia się w menopauzie?

Przyczynami nadmiernego pocenia się w menopauzie są przede wszystkim zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety zmiany hormonalne.

Nagły spadek poziomu estrogenów połączony ze wzrostem hormonów przysadki – LH i FSH wywołuje zaburzenia termoregulacji w podwzgórzu i zaburzenia naczynioruchowe. Ich przejawem są właśnie napady potów w dzień, nocą i typowe dla menopauzy napady gorąca[1].

Ponadto poceniu się w menopauzie sprzyjają takie czynniki, jak:

  • gorące powietrze, wysoka wilgotność powietrza;
  • zbyt ciepłe, niedopasowane do pogody ubranie;
  • gorąca kawa, herbata i inne napoje;
  • palenie papierosów, nadużywanie alkoholu;
  • nadwaga i otyłość;
  • niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej;
  • niektóre choroby, np. cukrzyca, nadczynność tarczycy[2].

Na jakich częściach ciała może występować nadmierna potliwość w menopauzie?

U kobiet z menopauzą nadmierne pocenie się występuje w umiarkowanym nasileniu najczęściej pod pachami, a także w obrębie dłoni i stóp.

Czasami jednak może ono przybierać, postać charakterystycznych dla menopauzy nagłych i silnych napadów nadpotliwości, w trakcie których poci się głowa, twarz, klatka piersiowa, ręce i nogi, czyli właściwie całe ciało. Po takim napadzie pacjentka może mieć mokre włosy i całe ubranie niemalże tak, jakby właśnie wyszła spod prysznica[3].

Jak zmniejszyć potliwość w menopauzie?

Poty w dzień przy menopauzie można złagodzić przy pomocy m.in. aktywności fizycznej, rezygnacji ze szkodliwych używek czy też dzięki odpowiedniemu kontrolowaniu temperatury w pomieszczeniu.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli wymienione niżej sposoby nie przynoszą rezultatów, warto skontaktować się z lekarzem.

1. Pracuj nad swoją wagą

Kobiety z nadwagą i otyłością mają większe ryzyko nadpotliwości w okresie okołomenopauzalnym oraz po nim. Ze względu na nadmierną masę ciała ich organizm każdego dnia wykonuje więcej pracy i zużywa więcej energii, w porównaniu z osobami o prawidłowej wadze[4].

To w połączeniu z termoizolacyjnym wpływem tkanki tłuszczowej sprawia, że kobiety z nadwagą i otyłością pocą się częściej i bardziej. Dlatego warto zawalczyć o zrzucenie nadmiernej ilości kilogramów przy pomocy odpowiedniej diety i ćwiczeń.

2. Ćwicz efektywnie i znajdź odpowiednią formę aktywności.

Regularna aktywność fizyczna może również być skutecznym sposobem na poty w menopauzie. Ćwiczenia poprawiają wydolność fizyczną oraz zmniejszają wrażliwość na bodźce ośrodka termoregulacji w podwzgórzu. Dzięki temu codzienne czynności rzadziej wywołują napady nadmiernej potliwości[5].

Jakie ćwiczenia wybrać? Przede wszystkim powinny być one dostosowane do wieku i indywidualnych możliwości. Mogą to być np. spacery, pływanie, jazda na rowerze, rolkach, siłownia, pilates czy jakikolwiek inny sport, który sprawia radość.

3. Zrezygnuj z palenia papierosów

Nikotyna zawarta w dymie papierosowym działa pobudzająco na gruczoły potowe, przez co może wzmagać pocenie się w menopauzie[6].

Dlatego zaleca się jak największe ograniczenie palenia papierosów, a najlepiej całkowitą z niego rezygnację. Nie tylko zmniejszy to objawy nadpotliwości, ale także wpłynie korzystnie na zdrowie całego organizmu.

4. Zaopatrz się w bluzki na ramiączkach i swetry rozpinane

Przy problemach z poceniem się w trakcie klimakterium warto ubierać się na „cebulkę”, w ubrania, które łatwo można w razie potrzeby zdjąć.

Ponadto należy wybierać produkty stworzone z naturalnych, przewiewnych materiałów, np. bawełny lub lnu[7]. Skutecznie odprowadzają one wilgoć i zmniejszają dyskomfort związany z nadmierną potliwością.

5. Kontroluj temperaturę powietrza

O ile nie mamy żadnego wpływu na pogodę i temperaturę powietrza na zewnątrz, o tyle możemy ją modyfikować w domu czy mieszkaniu.

Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości wiatrak lub klimatyzator, który przyniesie nieco chłodu w gorące letnie dni. Ponadto trzeba dbać o regularne przewietrzanie pomieszczeń i otwieranie okien, nawet zimą, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza[8].

6. Nie rozstawaj się z chłodnymi napojami

Chłodne napoje z lodem mogą być prawdziwym ratunkiem dla kobiet ze zlewnymi potami w menopauzie. Pomagają one obniżyć temperaturę ciała, a w dodatku odpowiednio nawodnią organizm[9].

7. Unikaj używek niebezpiecznych dla zdrowia

Popularne używki, takie jak kawa czy alkohol, mogą nadmiernie pobudzać gruczoły potowe i pogarszać objawy nadpotliwości[10]. Warto więc z nich całkowicie zrezygnować.

Podobnie jest w przypadku pikantnych potraw — one również mogą zwiększyć pocenie się w okresie menopauzy.

8. Dbaj o równowagę wewnętrzną i relaks!

Przewlekły stres i zamartwianie się również mogą przyczyniać się do nadmiernej potliwości w menopauzie[11].

W tym okresie warto więc postawić na relaks i odpoczynek. Pomocne w pozbyciu się stresu mogą być ćwiczenia oddechowe, joga, spokojne spacery czy medytacja.

9. Zastanów się nad terapią hormonalną menopauzy

Hormonalna terapia zastępcza jest przepisywana przez lekarza ginekologa. Składa się z preparatów zawierających estrogeny i progesteron, które uzupełniają niedobór hormonów u kobiet w okresie menopauzy[12].

Taka terapia często jest ostatnią deską ratunku dla kobiet z nasilonymi dolegliwościami, które nie reagują na pozostałe próby pozbycia się ich. Niestety długotrwałe leczenie (powyżej 10 lat) niesie ze sobą również ryzyko odległych powikłań, np. chorób serca, udaru mózgu czy zakrzepów. Może zwiększać również ryzyko raka piersi[13].

Decyzja o włączeniu leczenia zastępczego powinna być więc dobrze przemyślana i poprzedzona dokładnymi badaniami u lekarza ginekologa.

10. Rozważ botoks na nadmierną potliwość pod pachami

Botoks skóry pod pachami i w innych okolicach ciała może skutecznie poradzić sobie z nadmiernym poceniem się. Jest to zabieg, w którym wykorzystuje się minimalne dawki toksyny botulinowej do czasowego paraliżu mięśni i „wyłączenia” aktywności gruczołów potowych[14].

Trzeba jednak pamiętać, że efekt zabiegu nie jest trwały — utrzymuje się od 7 do 16 miesięcy, więc konieczne jest jego regularne powtarzanie[15].

11. Stosuj preparaty z fitoestrogenami

Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, które działają w organizmie podobnie do naturalnie występujących w nim estrogenów. Dzięki temu mogą być skuteczne w łagodzeniu potów w dzień, w nocy, uderzeń gorąca i innych uciążliwych dolegliwości okołomenopauzalnych[16].

Niestety niektóre badania wskazują na to, że stosowane przez dłuższy czas mogą zaburzać równowagę hormonalną organizmu. Nie wiadomo też, jaki jest ich wpływ na rozwój raka piersi.[17]

Z tego powodu lepiej jest sięgnąć po sprawdzone roślinne preparaty zawierające np. pluskwicę groniastą. Jest to roślina, która od wielu wieków jest wykorzystywana do łagodzenia objawów związanych z menopauzą[18].

Jednym z preparatów zawierających pluskwicę groniastą jest lek roślinny Remifemin. Stosowany regularnie pomaga zmniejszyć częstość napadów pocenia się czy napadów gorąca u kobiet w menopauzie.

Bibliografia

[1] Thurston R.C., Joffe H., Vasomotor Symptoms and Menopause: Findings from the Study of Women’s Health across the Nation, „Obstetrics and gynecology clinics of North America” t. 38 nr 3 (2011), DOI: https://doi.org/10.1016/j.ogc.2011.05.006, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3185243/.

[2] Cirino E., Tips for Menopausal Hot Flashes and Night Sweats [na:] „Healthline”, https://www.healthline.com/health/menopause/hot-flashes-at-night#lifestyle-changes, 29 lutego 2012 r., dostęp 12 maja 2024 r.

[3] Ibidem.

[4] Bowser A.D., Obesity-Hyperhidrosis Link Confirmed in 2.7-Million Teen Study [na:] „Medpagetoday.com”, https://www.medpagetoday.com/reading-room/aad/general-dermatology/78371, 5 marca 2019 r., dostęp 12 maja 2024 r.

[5] Center M., Center M., In Brief: Why Exercise Helps with Menopausal Hot Flashes – MGH Center for Women’s Mental Health [na:] „MGH Center for Women’s Mental Health – Perinatal & Reproductive Psychiatry at Mass General Hospital”, https://womensmentalhealth.org/posts/brief-exercise-helps-menopausal-hot-flashes/, lutego 2017 r., dostęp 12 maja 2024 r.

[6] Pasricha T., Ask a Doctor: Why do I sweat in my sleep? [na:] „Washington Post”, https://www.washingtonpost.com/wellness/2023/04/10/night-sweats-sleep-causes-treatment/, 10 kwietnia 2023 r., dostęp 12 maja 2024 r.

[7] Ibidem.

[8] Ibidem.

[9] Ibidem.

[10] Hyperhidrosis – Symptoms and causes [na:] „Mayo Clinic”, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/symptoms-causes/syc-20367152, 2022 r., dostęp 12 maja 2024 r.

[11] Pieretti L., 6 Ways to Control Stress Sweat – International Hyperhidrosis Society | Official Site [na:] „Sweathelp.org”, https://www.sweathelp.org/sweat-help-home/press-releases/391-6-ways-to-control-stress-sweat.html, 20 listopada 2024 r., dostęp 12 maja 2024 r.‌

[12] Comparing the risks and benefits of hormone therapy [na:] „Mayo Clinic”, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/in-depth/hormone-therapy/art-20046372, 2022 r., dostęp 12 maja 2024 r.

[13] Ibidem.

[14] Corinne O’Keefe Osborn, Everything You Need to Know About Botox for Sweating [na:] „Healthline”, https://www.healthline.com/health/botox-for-sweating#effectiveness, 18 lipca 2018 r., dostęp 12 maja 2024 r.

[15] Ibidem.

[16] Patisaul H.B., Jefferson W., The pros and cons of phytoestrogens, „Frontiers in neuroendocrinology” t. 31 nr 4 (2010), DOI: https://doi.org/10.1016/j.yfrne.2010.03.003, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074428/.

[17] Ibidem.

[18] Black cohosh Information | Mount Sinai – New York [na:] „Mount Sinai Health System”, https://www.mountsinai.org/health-library/herb/black-cohosh, 2014 r., dostęp 12 maja 2024 r.

Przeczytaj także
Kobieta w okresie menopauzy doświadczająca uderzeń gorąca Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Objawy menopauzy – jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Okres menopauzy, inaczej zwany również przekwitaniem czy klimakterium, to jeden z ważniejszych etapów w życiu kobiety. Zazwyczaj występuje on pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Jednak konkretny czas nadejścia ostatniej miesiączki jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Objawy menopauzy mogą być dla kobiet pewnego rodzaju zaskoczeniem i wymuszać zmiany w trybie życia. Przeczytaj […]

Kobieta w wieku 50 lat trzymająca się bolący staw ramienny Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Bóle stawów, mięśni, kości w menopauzie

Aż 50% kobiet w okresie menopauzy skarży się na bóle mięśni i stawów. Objawy te mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie, a także obniżać jakość życia. Czas przekwitania jest także momentem, gdy kobiety stają się główną grupą narażoną na rozwinięcie poważnej choroby kości, a mianowicie osteoporozy. Z naszego artykułu dowiesz się, czym spowodowane są bóle […]

Kobieta w wieku 50 lat trzymająca się za szyję na wysokości tarczycy Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Menopauza a tarczyca – jaki ma wpływ na choroby autoimmunologiczne tarczycy?

Wiele kobiet w okresie menopauzy doświadcza objawów, które mogą przypominać problemy z tarczycą, takie jak chroniczne zmęczenie, przyrost masy ciała oraz wahania nastroju. Często pojawiają się wątpliwości dotyczące wpływu menopauzy na zdrowie tarczycy. Istnieje zainteresowanie związkiem między menopauzą a chorobą Hashimoto, a także tym, jak odróżnić nadczynność i niedoczynność tarczycy w tym okresie. Szczegółowe informacje […]

Kobiece ręce trzymające tabletki antykoncepcyjne Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Rozpoznanie menopauzy przy tabletkach antykoncepcyjnych

Wystąpienie menopauzy u kobiet z reguły, poprzedzone jest grupą charakterystycznych objawów, m.in. uderzeniami gorąca, nocnymi potami czy zmianami nastroju. Wszystkie te symptomy, są związane ze spadkiem poziomu estrogenów spowodowanym ustępowaniem funkcji jajników. Jednak co w przypadku, gdy kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną i stale dostarcza te hormony z zewnątrz? Rozpoznawanie objawów menopauzy może być wyzwaniem, zwłaszcza […]

Zmartwiona kobieta w wieku 50 lat trzymająca w ręce włosy, które wypadły Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Wypadanie włosów przy menopauzie – jak mu zapobiegać i od czego zależy?

Typowe objawy menopauzy są powszechnie znane – nagłe napady gorąca czy zlewne poty nierzadko są przedmiotem narzekania naszych znajomych, czy członków rodziny. Warto wiedzieć, że okres przekwitania może wiązać się również z innymi, mniej oczywistymi objawami, takimi jak zaburzenie struktury włosów i ich przerzedzeniem. Jednak właściwa pielęgnacja i leczenie mogą pomóc w ograniczeniu łysienia menopauzalnego. […]

Zamyślona kobieta w okresie menopauzy trzymająca książkę na kolanach Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Jak rozpoznać koniec menopauzy? 6 charakterystycznych objawów

Po zakończeniu klimakterium kobieta wchodzi w okres postmenopauzy, który trwa do końca życia. Wbrew pozorom nie wszystkie objawy związane z przekwitaniem ustają w tym czasie. Niektóre z nich mogą się wciąż utrzymywać. O jakich symptomach mowa? Jak rozpoznać koniec menopauzy? O tym przeczytasz w artykule. Kiedy kończy się menopauza? Menopauza kończy się zazwyczaj około 52. […]