W okresie menopauzy skóra kobiety może ulec zmianom. Zmniejszenie jędrności skóry, utrata jej elastyczności, pojawianie się zmarszczek… To tylko kilka objawów, jakie można wówczas zaobserwować. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą je zniwelować. Co zatem warto robić w tym czasie, a czego się raczej wystrzegać? Sprawdź!
Co dzieje się ze skórą w czasie menopauzy?
Menopauza to okres, w którym przez 12 kolejnych miesięcy nie pojawia się miesiączka. Pewne zmiany na skórze można dostrzec jednak już w czasie perimenopauzy, występującej od 2 do 8 lat przed klimakterium[1]. Postmenopauza to z kolei czas następujący po pojawieniu się ostatniej miesiączki – wówczas również skóra przechodzi pewne metamorfozy.
Zmiany w skórze w okresie menopauzy
W okresie perimenopauzy, menopauzy i postmenopauzy ilość estrogenów w organizmie powoli spada, co przyczynia się do zmian w poziomie sebum, obniża się także poziom kolagenu, tymczasem to właśnie dzięki nim skóra jest nawilżona i elastyczna.
W związku z tym, z czasem staje się ona coraz bardziej wiotka, a później dochodzi również do problemów, takich jak:
- drobne zmarszczki,
- zmniejszenie jędrności,
- większa podatność skóry na czynniki zewnętrzne,
- większa skłonność do siniaków,
- atrofia tkanek.
Co więcej, zmniejsza się również grubość skóry, w wyniku czego staje się ona coraz bardziej obwisła. Do tego rany trudniej się goją[2].
Czy klimakterium przyczynia się do wysypki? Jak się okazuje — nie, jednak jak już zostało wspomniane, spadek estrogenu może prowadzić do suchej skóry, która ma tendencję do swędzenia. Co więcej, wówczas dochodzi do zmian w jej pH, staje się ona też bardziej skłonna do podrażnień – wypryski na twarzy w okresie menopauzy nie są więc rzadkością. Osoby borykające się z trądzikiem różowatym lub egzemą, na tym etapie, mogą zaobserwować zaostrzenie objawów[3]. Po menopauzie często pojawia się także intensywne swędzenie skóry[4].
Jak dbać o skórę w okresie menopauzy?
Nie wiesz, jak dbać o skórę w okresie menopauzy? Kieruj się naszymi wskazówkami.
1. Nawilżaj skórę codziennie
Zmiany skórne w okresie menopauzy są bardzo widoczne, w związku z tym, kobiety powinny nawilżać skórę każdego dnia, najlepiej przy pomocy produktów niepodrażniających i bezzapachowych. Kremy o takich właściwościach mogą zawierać np. kwas hialuronowy (który posiada duże właściwości regeneracyjne[5]) lub glicerynę[6]. Jeśli pomimo stosowania takich kosmetyków skóra pozostaje sucha, dobrze jest odwiedzić dermatologa.
2. Wybieraj kosmetyki zawierające odpowiednie składniki aktywne
W przypadku skóry w okresie menopauzy dobrze jest wybierać również kosmetyki ze składnikami aktywnymi, np. witaminą C (posiada właściwości antyoksydacyjne[7]), retinoidami oraz niacynamidem – opóźniają one starzenie się skóry[8]. Innymi składnikami, które warto włączyć w pielęgnację jest panthenol stymulujący odnowę komórek[9] i hydrokwasy minimalizujące przebarwienia[10].
3. Stosuj kremy z filtrem UV
Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy powinna uwzględniać nakładanie kremu z filtrem UV o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej minimum na poziomie 30 SPF.
Dobrze jest go nakładać również w ciągu dnia[11]. Filtr wesprze ochronę przed pojawieniem się plam starczych oraz przebarwień na dłoniach, szyi, twarzy, klatce piersiowej czy ramionach. Pod wpływem obniżenia poziomu estrogenu po menopauzie, skóra staje się cieńsza, co może prowadzić do pojawiania wymienionych zmian skórnych.
4. Używaj delikatnych środków myjących i kąp się w odpowiedni sposób
Jeśli zmagasz się z suchą skórą podczas menopauzy, a do tego jest ona wrażliwa, unikaj stosowania agresywnych środków czyszczących, tworzących pianę[12]. Lepszym wyborem będzie używanie bezzapachowego mydła lub żelu pod prysznic. Dozwolone są także myjki, ale ważne jest, aby były one bardzo miękkie.
Warto także zadbać o to, aby cała czynność trwała maksymalnie 10 minut, by nie podrażnić delikatnej i wrażliwej skóry. Po jej zakończeniu należy osuszyć odpowiednio skórę, tak, aby pozostawić na niej niewielką ilość wody, a następnie zaaplikować krem nawilżający[13].
5. Odżywiaj się zdrowo
Odpowiednio zbilansowana dieta to idealny sposób na to, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych[14]. Jeśli chodzi o te, które mogą pomóc Twojej skórze, są to: witaminy A i C, kwasy Omega-3, peptydy kolagenowe oraz kwas gamma-linolenowy.
6. Pij dużo wody
Przez większość życia nasze ciała zbudowane są w 60-75 proc. z wody, jednak u pań wchodzących w okres menopauzalny liczba ta zmniejsza się do 55 proc. Jest to efekt wspomnianego już obniżenia poziomu estrogenu – dochodzi wówczas do tego, że tkanki ciała zatrzymują mniejszą ilość wilgoci[15].
W okresie przemian menopauzalnych dobrze jest wypijać około 2 litrów wody dziennie. W ten sposób minimalizuje się ryzyko suchej, swędzącej i łuszczącej się skóry. Co więcej, zmniejsza to symptomy klimakterium, takie jak uderzenia gorąca czy zawroty głowy. Przy dolegliwościach tej natury, warto stosować też lek roślinny bez recepty Remifemin. Produkt leczniczy zawiera pluskwicę groniastą, która skutecznie łagodzi wspomniane objawy oraz poprawia jakość snu.
7. Unikaj stresu
Stres oddziałuje na organizm wielopłaszczyznowo – również na zmiany skórne w okresie menopauzy. Nierzadko powoduje wysypkę, stany zapalne oraz wypryski. Doprowadza on do uwalniania kortyzolu, który może przyczyniać się z kolei do zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie. Wówczas poziom estrogenu jeszcze bardziej spada, a symptomy klimakterium się nasilają.
Dodajmy, że stres może u jednych osób prowadzić do trądziku, u innych powodować swędzenie i matowienie[16]. Warto nauczyć się zatem np. technik relaksacyjnych, które sprawią, że łatwiej będzie „zarządzać” swoimi odczuciami i emocjami.
8. Stosuj suplementy z kolagenem i witaminą C
W momencie, gdy produkcja kolagenu w organizmie spada, cierpi na tym nasza skóra. Dobrze jest zatem w tym okresie rozpocząć jego suplementację. Badania dowodzą, że dzięki niemu kobiety mogą wyglądać młodziej.
Przykładowo w jednym z nich naukowcy udowodnili, że przyjmowanie peptydów kolagenowych wpływa na lepszą elastyczność i nawilżenie skóry oraz hamuje powstawanie zmarszczek. Suplementy tego typu ułatwiają również gojenie się ran[17]. Witamina C z kolei jest bardzo istotna przy produkcji kolagenu, dlatego warto ją stosować wraz z nim.
Bibliografia
[1] C. C. Zouboulis, U. Blume-Peytavi, M. Kosmadaki, E. Roó, D. Vexiau-Robert, D. Kerob, S. R. Goldstein, Skin, hair and beyond: the impact of menopause, w: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/13697137.2022.2050206 [dostęp: 17.08.24].
[2] B. Bravo, L. Penedo, R. Carvalho, C. Dal Vesco , M. Calomeni, D. Gapanowicz, E. Kemen, R. Paes, G. Renke, Dermatological Changes during Menopause and HRT: What to Expect, w: https://www.mdpi.com/2079-9284/11/1/9 [dostęp: 17.08.24].
[3] Caring For Your Skin in Menopause, w: https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/anti-aging/skin-care-during-menopause [dostęp: 17.08.24].
[4] Itchy skin, w: https://www.nhs.uk/conditions/itchy-skin/ [dostęp: 17.08.24].
[5] M. A. Keen, Hyaluronic acid in dermatology, Skinmed 2017; 15 (6), s. 441–448.
[6] Caring For Your Skin in Menopause, w: https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/anti-aging/skin-care-during-menopause [dostęp: 17.08.24].
[7] R. Ricciarelli, A. Azzi, J.M. Zingg, Reduction of senescence-associated beta-galactosidase activity by vitamin E in human fibroblasts depends on subjects’ age and cell passage numer, Biofactors 2020. 46 (4), s. 665–674.
[8] Perimenopausal skin: Frequently asked questions, w: https://www.dermcoll.edu.au/wp-content/uploads/2022/05/ACD-FAQs-Perimenopausal-skin-April-2022-.pdf, [dostęp: 17.08.24].
[9] E. Proksch, R. de Bony, S. Trapp, Topical use of dexpanthenol: a 70th anniversary article, Journal of Dermatological Treatment 2017; 28 (8), s. 766–773.
[10] M. Kubiak, P. Mucha, R. Dębowska, Evaluation of 70% glycolic peels versus 15% trichloroacetic peels for the treatment of photodamaged facial skin in aging women, Dermatologic Surgery, 2014; 40 (8), s. 883–891.
[11] Perimenopausal skin: Frequently asked questions, w: https://www.dermcoll.edu.au/wp-content/uploads/2022/05/ACD-FAQs-Perimenopausal-skin-April-2022-.pdf, [dostęp: 17.08.24].
[12] Perimenopausal skin: Frequently asked questions, w: https://www.dermcoll.edu.au/wp-content/uploads/2022/05/ACD-FAQs-Perimenopausal-skin-April-2022-.pdf, [dostęp: 17.08.24].
[13] How to Care for Your Skin in Your 60s and 70s, w: https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/care/skin-care-in-your-60s-and-70s, [dostęp: 17.08.24].
[14] M. Michalak, M. Pierzak, B. Kręcisz, E. Suliga, Bioactive Compounds for Skin Health: A Review, w: https://www.mdpi.com/2072-6643/13/1/203 [dostęp: 17.08.24].
[15] S. Perry, Menopause and Dehydration: drink more water w: https://www.gennev.com/learn/menopause-and-dehydration [dostęp: 17.08.24].
[16] N. Nathan, Stress may be getting to your skin, but it’s not a one-way street, https://www.health.harvard.edu/blog/stress-may-be-getting-to-your-skin-but-its-not-a-one-way-street-2021041422334 [dostęp: 17.08.24].
[17] F. D. Choi, C. T. Sung, M. L.W. Juhasz, N. A. Mesinkovska, Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications, w: https://jddonline.com/articles/oral-collagen-supplementation-a-systematic-review-of-dermatological-applications-S1545961619P0009X/ [dostęp: 17.08.24].