Zmartwiona kobieta w wieku 50 lat trzymająca w ręce włosy, które wypadłyZmartwiona kobieta w wieku 50 lat trzymająca w ręce włosy, które wypadły

Wypadanie włosów przy menopauzie – jak mu zapobiegać i od czego zależy?

Typowe objawy menopauzy są powszechnie znane – nagłe napady gorąca czy zlewne poty nierzadko są przedmiotem narzekania naszych znajomych, czy członków rodziny. Warto wiedzieć, że okres przekwitania może wiązać się również z innymi, mniej oczywistymi objawami, takimi jak zaburzenie struktury włosów i ich przerzedzeniem. Jednak właściwa pielęgnacja i leczenie mogą pomóc w ograniczeniu łysienia menopauzalnego. Sprawdź, jakie metody mogą być skuteczne i jak można przeciwdziałać temu zjawisku!

Menopauza a wypadanie włosów, przyczyny łysienia

Menopauza to czas w życiu kobiety, w którym możemy obserwować wzmożone wypadanie włosów. Zazwyczaj występuje ona w okolicach 50 roku życia, jednak jest to uwarunkowane indywidualnie i zależne od wielu czynników.

W trakcie menopauzy jajniki zaczynają produkować mniejszą ilość hormonów płciowych, przede wszystkim estrogenu – to właśnie spadek jego poziomu jest odpowiedzialny za większość objawów menopauzy.

Przekłada się to na wiele zmian w naszym organizmie, takich jak uderzenia gorąca, zmiany nastroju, bezsenność. Niedobór estrogenów jest również w znacznej większości odpowiedzialny za wypadanie włosów w menopauzie[1].

Łysienie menopauzalne charakteryzuje się stopniowym zwiększaniem tracenia włosów, przerzedzeniem się ich oraz zmianami w ich właściwościach. Włosy stają się cienkie oraz podatne na zniszczenia[2].

Wypadanie włosów przy menopauzie jest spowodowane przez m.in.:

Skrócenie fazy anagenu

Anagen to pierwsza z trzech faz wzrostu włosa, nazywana również fazą aktywną, gdyż w tym okresie właśnie mają miejsce intensywne podziały komórkowe w mieszku włosowym, co skutkuje wzrostem włosa.

Estrogeny wydłużają tę fazę wzrostu włosa, w związku z tym łatwo wyjaśnić, dlaczego gdy następuje ich niedobór, anagen ulega skróceniu. Skutkuje to znacznie niższą intensywnością odnowy i wzrostu włosów, co prowadzi do ich przerzedzenia, co z kolei powoduje, że niektóre kobiety mają cienkie i suche włosy po menopauzie[3];

Obniżenie dopływu krwi do mieszków włosowych

Wraz z wiekiem dopływ krwi wraz z niezbędnymi składnikami odżywczymi do mieszka włosowego (m.in. beta-karoten, kwasy tłuszczowe Omega-3), które stymulują nawilżenie skóry głowy i zapobiegają łamaniu się włosów, zmniejsza się[4].

Łysienie androgenowe typu żeńskiego

Występuje ono u kobiet w menopauzie w związku z relatywnym zwiększeniem się roli androgenów, takich jak testosteron, w ustroju przez zaburzenie ich równowagi z estrogenami[5].

Jak powstrzymać wypadanie włosów w menopauzie?

Problem wypadania włosów w menopauzie wbrew pozorom jest dla kobiet bardzo uciążliwy. W końcu to właśnie ładna fryzura, którą mogą sobie one codziennie zrobić, dodaje im pewności siebie. Gdy nagle okazuje się, że dotyka ich łysienie menopauzalne i wypadanie włosów zaczyna się już po pięćdziesiątce, czują się one bardzo bezradne i zagubione.

Na szczęście istnieją sposoby, które mogą pomóc kobietom w dbaniu o ich włosy, ograniczając w pewien sposób wypadanie włosów po menopauzie. Przedstawiamy je poniżej.

1. Stosuj dietę zdrową dla włosów

W okresie menopauzalnym bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej, zbilansowanej diety. Zdrowe odżywianie to jedna z podstawowych zasad, która pomoże nam w zapobieganiu wypadaniu włosów w czasie menopauzy.

Bardzo ważne jest, aby uwzględnić kwasy Omega-3, witaminę A oraz witaminy z grupy B, w szczególności B6, a także cynk, żelazo i krzem w swojej diecie. Często spożywaj takie produkty jak orzechy oraz ryby[6].

2. Sięgnij po napary ziołowe

Napary ziołowe mogą być dobrym uzupełnieniem diety u kobiet, które zmagają się z wypadaniem włosów po menopauzie. Szczególnie dobrze na włosy powinny zadziałać napary z pokrzywy lub skrzypu[7].

3. Zadbaj o prawidłowy sen

Gorszy stan włosów, ich łamliwość oraz wypadanie, mogą się wiązać również z niedoborem snu. Podczas snu nasz organizm ulega regeneracji, w związku z tym odpowiednia ilość odpoczynku nocnego jest niezbędna nie tylko dla naszego ogólnoustrojowego zdrowia, ale także dla urody – dobrego stanu naszej cery oraz włosów.

Problemy ze snem często występują w okresie menopauzy. Przy tej dolegliwości, warto zastosować lek roślinny Remifemin, który dzięki zawartości pluskwicy groniastej łagodzi objawy menopauzy takie jak nadmierne pocenie się, uderzenia gorąca czy właśnie problemy ze snem.

Warto również pamiętać o niechodzeniu spać z mokrymi włosami – jest to szkodliwe dla struktury włosa i może powodować jego większą łamliwość[8].

4. Wybierz delikatną pielęgnację włosów

Najlepiej do pielęgnacji włosów stosować szampony oraz odżywki o prostych składach. Należy unikać produktów, które zawierają siarczany – wysuszają one skórę głowy i niekorzystnie wpływają na strukturę włosa.

Po każdym umyciu głowy powinno się nakładać nawilżającą odżywkę czy maskę regenerującą, co zapobiegnie łamaniu się włosów[9].

Dojrzała kobieta o blond włosach sprawdzająca stan swoich włosów

5. Masuj skórę głowy

Masaż skóry głowy jest niepozornym sposobem, który bardzo dobrze się sprawdza w zapobieganiu wypadaniu włosów i w stymulacji odrostu nowych. Poprawia on ukrwienie skóry głowy, co sprawia, że cebulki włosa będą miały lepszy dostęp do składników odżywczych. To pobudza ich wzrost.

Należy jednak pamiętać, że aby masaż dał efekty, musi trwać minimum 4 minuty i powinien być wykonywany regularnie, najlepiej codziennie, przez dłuższy okres czasu.

Powinno się do niego używać także specjalnych olejków, które mają potwierdzone działanie na porost włosów – świetnie w tym aspekcie sprawdza się olejek rozmarynowy[10].

6. Chroń włosy przed promieniowaniem UV

Powszechnie wiadomo, że promieniowanie UV szkodliwie działa na skórę i powinno się ją codziennie chronić kremem SPF. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że promieniowanie UV może być szkodliwe także dla włosów.

Dlatego warto je przed nim chronić, stosując specjalnie przeznaczone do tego preparaty, albo proste nakrycie głowy. W tym celu warto również unikać słońca w godzinach szczytu[11].

7. Zminimalizuj stres

Aby mieć zdrowe włosy, koniecznie należy także maksymalnie ograniczyć przejmowanie się najróżniejszymi rzeczami, gdyż długotrwały stres jest związany z utratą włosów. Takie zjawisko ma nawet swoją specjalną nazwę – telogen effluvium.

To zaburzenie spowodowane jest przez stale podwyższony poziom kortyzolu, który zaburza cykl wzrostu włosa i powoduje przedwczesne jego wypadanie. Kortyzol również może wpływać na równowagę hormonów płciowych w organizmie, których znaczenie w wypadaniu włosów zostało omówione we wcześniejszej części artykułu[12].

8. Zrezygnuj z częstego farbowania włosów

Sztuczne barwniki zawarte w farbach do włosów niekorzystnie wpływają na ich właściwości. W związku z tym warto zrezygnować z częstego farbowania włosów, a jeśli naprawdę jest taka potrzeba, to lepiej sięgnąć po farby do włosów pochodzenia naturalnego[13].

9. Zmień fryzurę

Dobrym sposobem na poradzenie sobie z przerzedzeniem włosów jest zmiana fryzury na taką, która pozwoli na ukrycie najbardziej dotkniętych miejsc. Powinno się również unikać czesania włosów w kitki czy koki, gdyż może to powodować niszczenie włosów[14].

10. Stosuj zabiegi hamujące wypadanie włosów

Istnieją także zabiegi, które mogą wspomóc kobiety zmagające się z problemem wypadania włosów przy menopauzie.

Mezoterapia igłowa

Zabieg ten polega na stymulacji dopływu krwi do mieszków włosowych poprzez tworzenie mikrouszkodzeń na powierzchni skalpu za pomocą małych igiełek[15];

Karboksyterapia

Poprzez nakłucia podskórnie lub śródskórnie wprowadza się dwutlenek węgla. Przenika on do okolicznych tkanek i powoduje rozszerzenie naczynek krwionośnych, czego głównym celem również jest stymulacja przepływu krwi w okolicach mieszków włosowych[16];

Laseroterapia

Jest to kolejny możliwy do wykonania zabieg, który może pomóc osobom borykającym się z problemem wypadania włosów. Podczas laseroterapii w okolicę skalpu dostają się fotony, które stymulują porost włosów[17].

Należy pamiętać, że poza wyżej wymienionymi metodami zapobiegania wypadaniu włosów, istnieje też szeroki wybór metod leczenia tego problemu. W celu wyboru optymalnej dla Ciebie metody skontaktuj się z lekarzem.

Bibliografia

[1] The Menopausal Transition: Is the Hair Follicle “Going through Menopause” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10669803/, dostęp: 15 września 2024 r.

[2] A Women’s Guide to Menopause Hair Loss and Restoration, Cosmedica, https://cosmedica.com/menopause-hair-loss/, dostęp: 15 września 2024 r.

[3] The Menopausal Transition: Is the Hair Follicle “Going through Menopause”?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10669803/, dostęp: 15 września 2024 r.

[4] The Menopausal Transition: Is the Hair Follicle “Going through Menopause”?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10669803/, dostęp: 15 września 2024 r.

[5] Menopause and hair loss factsheet, Balance Menopause, https://www.balance-menopause.com/menopause-library/menopause-and-hair-loss-factsheet/, dostęp: 15 września 2024 r.

[6] Menopause Hair Loss Prevention, Healthline, https://www.healthline.com/health/menopause/hair-loss#3.-Eat-well, dostęp: 15 września 2024 r.

[7] Zioła na włosy – porost, wypadanie, przetłuszczanie się, wzmocnienie, iZielnik, https://www.izielnik.pl/blog/ziola-na-wlosy-porost-wypadanie-przetluszczanie-sie-wzmocnienie?srsltid=AfmBOooUkz1gYoEH3TlwCHU28hPA1sXQSFlp3p9YR0W-bBln34cvxBfu, dostęp: 15 września 2024 r.

[8] How to stop hair loss, MedicalNewsToday, https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-stop-hair-loss#hair-and-scalp-care, dostęp: 15 września 2024 r.

[9] Hair loss: Tips for managing, AAD, https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/treatment/tips, dostęp: 15 września 2024 r.

[10] How to stop hair loss, MedicalNewsToday, https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-stop-hair-loss#hair-and-scalp-care, dostęp: 15 września 2024 r.

[11] How to Protect Your Hair from Sun & UV Damage, Living Proof, https://www.livingproof.com/hair-101/protect-hair-in-the-sun.html, dostęp: 15 września 2024 r.

[12] Cortisol and thinning hair, what’s the link?, Centred, https://www.wearecentred.com/blogs/centred/cortisol-and-thinning-hair-whats-the-link#:~:text=Research%20has%20shown%20that%20cortisol,fall%20out%20in%20large%20amounts., dostęp: 15 września 2024 r.

[13] Menopause Hair Loss Prevention, Healthline, https://www.healthline.com/health/menopause/hair-loss#3.-Eat-well, dostęp: 15 września 2024 r.

[14] Menopause Hair Loss Prevention, Healthline, https://www.healthline.com/health/menopause/hair-loss#3.-Eat-well, dostęp: 15 września 2024 r.

[15] Microneedling For Hair Loss: Does It Actually Work?, Herley Street, https://www.harleystreethairtransplant.co.uk/microneedling-for-hair-loss/#:~:text=In%20short%2C%20a%20microneedling%20session,blood%20flow%20on%20the%20scalp., dostęp: 15 września 2024 r., dostęp: 15 września 2024 r.

[16] Karboksyterapia Reology2, Dr Trycholog, https://drtrycholog.pl/zabiegi/karboksyterapia-reology2/#:~:text=Karboksyterapia%20na%20w%C5%82osy%20to%20nowoczesna,Wizyta%20trwa%2015%20%E2%80%93%2030%20minut., dostęp: 15 września 2024 r.

[17] Laser Treatment for Hair Loss, Healthline, https://www.healthline.com/health/laser-treatment-for-hair-loss#drawbacks, dostęp: 15 września 2024 r.

Przeczytaj także
Kobieta w okresie menopauzy doświadczająca uderzeń gorąca Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Objawy menopauzy – jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Okres menopauzy, inaczej zwany również przekwitaniem czy klimakterium, to jeden z ważniejszych etapów w życiu kobiety. Zazwyczaj występuje on pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Jednak konkretny czas nadejścia ostatniej miesiączki jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Objawy menopauzy mogą być dla kobiet pewnego rodzaju zaskoczeniem i wymuszać zmiany w trybie życia. Przeczytaj […]

Kobieta w wieku 50 lat trzymająca się bolący staw ramienny Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Bóle stawów, mięśni, kości w menopauzie

Aż 50% kobiet w okresie menopauzy skarży się na bóle mięśni i stawów. Objawy te mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie, a także obniżać jakość życia. Czas przekwitania jest także momentem, gdy kobiety stają się główną grupą narażoną na rozwinięcie poważnej choroby kości, a mianowicie osteoporozy. Z naszego artykułu dowiesz się, czym spowodowane są bóle […]

Kobieta w wieku 50 lat trzymająca się za szyję na wysokości tarczycy Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Menopauza a tarczyca – jaki ma wpływ na choroby autoimmunologiczne tarczycy?

Wiele kobiet w okresie menopauzy doświadcza objawów, które mogą przypominać problemy z tarczycą, takie jak chroniczne zmęczenie, przyrost masy ciała oraz wahania nastroju. Często pojawiają się wątpliwości dotyczące wpływu menopauzy na zdrowie tarczycy. Istnieje zainteresowanie związkiem między menopauzą a chorobą Hashimoto, a także tym, jak odróżnić nadczynność i niedoczynność tarczycy w tym okresie. Szczegółowe informacje […]

Kobiece ręce trzymające tabletki antykoncepcyjne Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Rozpoznanie menopauzy przy tabletkach antykoncepcyjnych

Wystąpienie menopauzy u kobiet z reguły, poprzedzone jest grupą charakterystycznych objawów, m.in. uderzeniami gorąca, nocnymi potami czy zmianami nastroju. Wszystkie te symptomy, są związane ze spadkiem poziomu estrogenów spowodowanym ustępowaniem funkcji jajników. Jednak co w przypadku, gdy kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną i stale dostarcza te hormony z zewnątrz? Rozpoznawanie objawów menopauzy może być wyzwaniem, zwłaszcza […]

Zamyślona kobieta w okresie menopauzy trzymająca książkę na kolanach Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Jak rozpoznać koniec menopauzy? 6 charakterystycznych objawów

Po zakończeniu klimakterium kobieta wchodzi w okres postmenopauzy, który trwa do końca życia. Wbrew pozorom nie wszystkie objawy związane z przekwitaniem ustają w tym czasie. Niektóre z nich mogą się wciąż utrzymywać. O jakich symptomach mowa? Jak rozpoznać koniec menopauzy? O tym przeczytasz w artykule. Kiedy kończy się menopauza? Menopauza kończy się zazwyczaj około 52. […]

Kobieta w wieku 50 lat w trakcie pielęgnacji skóry Czytaj   +
OBJAWY MENOPAUZY Skóra w okresie menopauzy — jak prawidłowo ją pielęgnować?

W okresie menopauzy skóra kobiety może ulec zmianom. Zmniejszenie jędrności skóry, utrata jej elastyczności, pojawianie się zmarszczek… To tylko kilka objawów, jakie można wówczas zaobserwować. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą je zniwelować. Co zatem warto robić w tym czasie, a czego się raczej wystrzegać? Sprawdź! Co dzieje się ze skórą w czasie menopauzy? Menopauza […]